Öğretmen Diyarı

Öğretmen yerine derse cami imam girdi


 Dönemin Eğitim Sen 2 Nolu Şube Başkanı Özgür Bozdoğan, ilkokulda Anadolu Üniversitesi İlahiyat bölümü mezunu Mehmet Yaman’ın ders vermesinin mevzuata aykırı olduğunu belirterek Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikâyette bulundu. Bu şikâyetten sonrası Maarif Müfettişleri Başkanlığı sorumlular hakkında “kınama” cezası verilmesini istedi. Ankara Valiliği ise Türkan Yamantürk İlkokulu Müdürü, Çankaya İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü ve İnsan Kaynakları Müdürü hakkında soruşturma izni vermedi.


Bozdoğan, savcılığa sunduğu dilekçede şunları kaydetti: 

“Mevzuat gereği, 4’üncü sınıflarda haftalık 2 saat din kültürü dersi verilmesi gerektiği belirtiliyor. Sınıf öğretmenlerinin dersleri kendilerinin vermek istediğini bildirmelerine rağmen, okul idaresi Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne öğretmen görevlendirilmesi için başvuruda bulunuyor. Çankaya Kaymakamlığının da ‘Olur’u ile bölgedeki bir cami imamı ücretli olarak derslere girmek üzere görevlendiriliyor. Bu durum hem pedagojik açıdan sakıncalı hem de mevzuata aykırıdır.”

Kaymakam hakkında da şikâyet
Dilekçede, mevzuata aykırı bu düzenlemeyle ilgili Çankaya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yazılı başvuruda bulunulduğu ve başta ‘Olur’u veren dönemin Çankaya Kaymakamı olmak üzere İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ndeki sorumlular hakkında da şikâyetçi olunduğu belirtildi. 

Bu şikâyetin ardından Kaymakamlık, Cumhuriyet Başsavcılığı’na “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni ihtiyacı ile Anadolu Üniversitesi ilahiyat mezunu Mehmet Yaman’ın ek ders ücret karşılığı öğretmen olarak görevlendirilmesi talep edildiği için görevlendirildi” yanıtını verdi.

Eğitim Sen

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim