Öğretmen Diyarı

Öğretmen meslekten atıldı

Merkez Yüreğir ilçesindeki Ulubatlı Hasan Mahallesinde bulunan Güney Sanayi Çalışanları İlkokulu'nda görev yapan 41 yaşındaki 1 çocuk babası Eser Çapar, 1-16 Haziran 2013 tarihlerinde Gezi Parkı eylemlerine katıldı.

Eylemleri yönettikleri ileri sürülen Eser Çapar ve 3Eğitim-Sen üyesi hakkında, terör örgütü Türkiye Komünist Partisi/Kıvılcım (TKP/K) üyesi oldukları, izinsiz eylem düzenledikleri ve polise direndikleri iddiasıyla Adana 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

Karar duruşmasına çıkmayı bekleyen Eser Çapar ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı da (MEB), idari soruşturma başlattı. Soruşturmanın ardından MEB Yüksek Disiplin Kurulu, Eser Çapar'a 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında, "Devlet memurluğundan çıkarma" cezası verdi. Meslekten ihraç kararı Eser Çapar'a geçen pazartesi günü tebliğ edildi.

Adliyeye yürüdüler

Adana 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün duruşmaya katılan Eser Çapar için, sabah erken saatlerde Eğitim-Sen üyesi yaklaşık 100 öğretmen Adana Adliyesi'ne yürüdü. Atatürk Caddesi üzerindeki sendika binasından adliyeye kadar yürüyen öğretmenler, 'Eser Çapar yalnız değildir', 'Eser Çapar onurumuzdur' ve 'Baskılar bizi yıldıramaz' diye sloganlar attı. Polisin geniş güvenlik önlemi altında gerçekleştirilen eylemde konuşan Eğitim-Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, "Gezi Parkı eylemleri nedeniyle hükümet çevrelerinde bir korku var. Haklı talepleri için sokağa çıkan insanların sesine kulak vermek yerine baskı, sürgün ve soruşturmalarla cezalandırmaya çalışıyorlar" dedi. KESK Eşgenel Başkanı Şaziye Köse de, Eser Çapar için mücadele edeceklerini söyledi.

\"Doğan

memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim