Öğretmen Diyarı

O Öğretmenlere Yeniden Soruşturma
 İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü 29 Aralık 2015 tarihinde grev yaparak 2 gün okulları boykot edip işe gitmeyen çoğunluğu Eğitim Sen üyesi olan ve grevle ilgili cezasızlıkla sonuçlanan dosyaları tekrardan açtı. Eylemci öğretmenlere ceza yolda.
Doğuda güvenlik güçlerinini yürüttüğü operasyonalrı ve sokapa çıkma yasaklarınzı protesto etmek için 29 Aralık2015 Tarihinde  2 günlük iş bırakma eylemi yapan , terörü kınamak yerine devletin güvenlik güçlerini protesto etmeyi seçen Terör örgütüne üstü kapalı destek anlamına gelen eylemci 11 bin öğretmene Milli Eğitim Bakanlığı acımadı. 

MEB tespit ettiği 11 bin öğretmene soruşturma açtı ve ceza verecek. 

Eğitim Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Bahri Akkan, devam eden 29 Aralık grevi soruşturmaları ile ilgili İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün  açtığı ilk soruşturmalardan ceza çıkmadığı söyledi. Akkan, 'Bu sonucu beğenmeyen Valilik ve Milli Eğitim Müdürlüğü, önce 10 soru hazırlayarak bu sorularla muhakkiklerden ek ifadeler alınmasını istemiş, sonra bununla da yetinmeyerek, kendi müdürlerine güvenmeyerek ve soruşturma sürecine doğrudan müdahalede bulunarak, tamamlanmış dosyaları yok saymış, muhakkiklik görevini müdürlerden alarak maarif müfettişlerine verdi. Tabi ki görevlendirilen maarif müfettişleri de buna göre seçildi' dedi. MEB kendi çalışanlarından korkuyorMaarif müfettişlerinin can güvenliği gerekçe gösterilerek eğitim emekçilerinin kaymakamlıklara polis nezaretinde çağrıldığını dile getiren Akkan, 'Kendi çalışanından korkan bir Milli Eğitim Bakanlığı ve valiliği ile bugün karşı karşıyayız. Bu uygulamalarla güvenlik ve şiddet politikalarında devletin nasıl zavallı bir konuma getirildiğini üzülerek görmekteyiz. Bu uygulamayla asıl eğitimi aksatanların kimler olduğunu da ibretle izlemekteyiz. Eğitim emekçilerinin okullarında yürütülmesi gereken soruşturmaların, kaymakamlık ya da ilçe milli eğitim binalarında yapılması, suçluluklarının açık bir göstergesi' diye konuştu. Suç duyurusunda bulunacağızTamamlanan soruşturmaların yeniden açılmasının suç olduğunu da ifade eden Eğitim Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Bahri Akkan, 'İşledikleri suçtan korkarak muhakkikleri işyerlerine bile göndermemektedirler. Sorutuşumalar nedeniyle eğitim öğretim aksatılmakta, iş bırakan eğitim emekçilerini kendi ayaklarına, kaymakamlıklara çağırarak, psikolojik baskı ve mobbing uygulamakta. Sorulan saçma, suçlayıcı, çelişki yaratmak amaçlı ve yönlendirici sorularla, uygulanan mobbing ve psikolojik baskı arttırılmaya çalışılmakta. Bu uygulamaların hepsi için suç duyurusunda bulunacağımızı, yapılan soruşturmalarda sendika yöneticileri olarak, ifadeye çağrılan arkadaşlarımızın yanında olacağımızı ifade ediyoruz. Ayrıca bu şiddet, baskı politikalarından bir an önce vazgeçilmelidir. Vazgeçilmediği takdirde bozulacak olan iş barışından, uygulamalarda ısrar edenler sorumlu olacak' dedi.

kaynak:www.haberekspres

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim