Öğretmen Diyarı

NORM FAZLASI ÖĞRETMENLERİN ATAMASI EĞİTİM YILI SONUNA KALSIN

Bağımsız Eğitim-Sen Genel Başkanı Abdullah SOY, norm fazlası öğretmenlerin atamalarının eğitim yılı sonuna bırakılması çağrısı yaptı.

 

Bağımsız Eğitim Sen Başkanı tarafından yapılan yazılı açıklamada, “24 Kasım Öğretmenler gününde bir sürü methiyeler dizerek övgüye mazhar ettiğiniz öğretmen kışın ortasında yer yurt arama keşmekeşi ile baş başa bırakılacaktır.” İfadelerine yer verildi.

 

Öğretmenler huzursuz oluyor

 

Soy, norm fazlası öğretmenlerin atamalarının yılsonuna kadar bitirileceğine ilişkin genelgenin tüm okullara gönderildiğini ifade ederek, “Norm fazlası öğretmenlerin atamalarının uygulama süreci sancılı başladı ve sancılı olarak devam ediyor. Bakanlık kurumun bel kemiği olan öğretmen ve yöneticileri uygulamaları nedeniyle huzursuz etmeye devam etmektedir. Öğretmenlerimizin hayati, ailevi, sosyal, ekonomik ve psikolojik durumlarını direk etkileyecek olan bu uygulamanın başlangıcında yaşanan sorunlara çözüm üretilmelidir” dedi.

 

Kasım ayında müdürlük, Aralık ayında da müdür yardımcılığı görevlendirmelerinin tamamlanacağını ifade eden Soy, “Yönetici atamalarının ardından okulların normları güncellenmek mecburiyeti doğacak ve bütün okullarda norm fazlası olan veya olmayan öğretmen sayıları değişecektir” dedi.

 

Yönetici atamaları yapılmadan tamamlanmamalı

 

Norm fazlası öğretmenlerin atamalarının, yönetici ataları tamamlanmadan yapılmasının yanlış olacağını söyleyen Soy, “Bu atamalar MEB'in genelgesine göre Kasım ayı içerisinde tüm illerde yapılacaktı. Atamalar bazı illerde yapılmış olmakla birlikte Büyükşehir konumundaki iller başta olmak üzere birçok yerde, norm kadroların netleşmemesi nedeniyle halihazırda norm fazlası konumundaki öğretmenler tercihlerini yeni yapacak, tercihlerine atanamaması veya tercih yapmaması halinde ise il içinde resen atanacaklardır. Bu dönemde norm fazlası öğretmen atamalarının yapılması telafisi zor çok önemli sıkıntı ve aksaklıkların oluşmasına neden olacaktır” ifadelerini kullandı.

 

Yıl sonuna kadar her şeyin yerli yerine oturacağını ve norma giren ve girmeyen öğretmenlerin daha net belli olacağını ifade eden Soy, “Okullar kapandıktan sonra norm fazlası atamalarının yapılması en uygun zaman olacaktır” dedi.

 

Kurs öğretmenlerinin norm hesabı belli olmalı

 

Kurs öğretmenlerinin norm hesabının nasıl olacağıyla ilgili de MEB'in bir açıklama yapmasında fayda olduğunu belirten Soy, “Sayın Bakan Avcı’ya çağrıda bulunuyoruz. Kış ortasında öğretmeni perişan eden Bakan konumuna düşmeyeceğini biliyoruz. Ve yol yakınken bu yanlıştan dönülmesini arz ediyoruz. Norm fazlası nakillerin öğretim yılı sonuna bırakılmasını talep ediyoruz” dedi.

\"memurunyeri\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim