Öğretmen Diyarı

MÜDÜRLERE DÜŞÜK PUAN VEREN İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLERİ YARGILANACAK

Balıkesir'de Eğitim-Sen'in şikayeti üzerine sendikaya bağlı okul müdürü üyeleri 75 puanın altında bırakarak müdürlük görevinin alınmasına neden olan 4 ilçe milli eğitim müdürü ve 8 şube müdürü 'görevi kötüye kullanma suçundan' yargılanacak. Eğitim-Sen Balıkesir Şube Başkanı Abdurrahman Bulut, kararın Türkiye'de ilk olduğunu belirterek, Bursa Bölge İdare Mahkemesi'nin kararıyla söz konusu 12 kişinin görevi kötüye kullanma suçundan yargılanacağını söyledi.

Eğitim-Sen Balıkesir Şube Başkanı Bulut, sendika binasında düzenlenen basın toplantısında kararı değerlendirdi. Sendika Şube Sekreteri Özgür Sarıbülbül'ün de hazır bulunduğu toplantıda konuşan Bulut, okul müdürlerinin performanslarının değerlendirildiği bu uygulamada haksızlıklar olduğunu belirterek, "Şube müdürlerinin yaptığı bu uygulamada objektif davranmadığı ve yanlı davrandıkları konusunda tereddütlerimiz vardı. Bunlara daha önce de yetkili mercilere mahkemeler aracılığıyla hem sendika hem de görevden alınan müdür arkadaşlarımızın bireysel başvuruları sonucu bu değerlendirmeleri yapanların yargılanmasına karar verilmiştir." dedi.

 

'KARAR TÜRKİYE'DE BİR İLK'

 

Mahkeme kararına rağmen kaymakamlıkların söz konusu şahısların yargılanmasına izin vermediğine işaret eden Abdurrahman Bulut, "Bununla ilgili Bursa Bölge İdare Mahkemesi'ne yaptığımız müracaatın sonucunda haklı olduğumuzu ve bunların yargılanması gerektiğine karar verilmiş bulunuyor. Şu anda 4 ilçemizde değerlendirme yapan ilçe milli eğitim müdürleri, şube müdürü ve şube müdür yardımcılarının yargılanması mahkeme kararıyla sabitlenmiştir. Bu yasa maddesi açıktır. Mahkeme kararının uygulanmaması gibi bir şey söz konusu değildir. Karesi, Altıeylül, Sındırgı ve Bandırma ilçelerinde değerlendirmeyi yapanların yargılanma kararı çıkmıştır. Bu durum Türkiye'de bir ilktir. Şubemizin ve üyelerimizin açtığı davalar olumlu bir şekilde sonuçlanmıştır." diye konuştu.

 

Mahkeme kararının acil olarak uygulanması gerektiğine dikkat çeken Sendika Balıkesir Şube Başkanı Abdurrahman Bulut, bu konuda haksızlıkları tespit edilen adı geçen kişilerin mahkeme önüne çıkmasını istedi. Bu konuda ısrarcı olacaklarını ve davanın sonuna kadar takipçisi olacaklarını vurguladı.

 

Balıkesir'in dört ilçesinde puanlama yapanlar hakkında da bilgi veren Bulut, şöyle devam etti: "Bandırma ilçesinde üyelerimizle ilgili puanlama yapan Bandırma İlçe Milli Eğitim Müdürü Sadettin Pircioğlu, şube müdürleri Mutlu Aslan, İhsan Parlak, Sındırgı ilçesinde üyelerimizle ilgili puanlama yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Işık, şube müdürü Talip Karapınar ve Harun Bilal, Altıeylül ilçesinde üyelerimizle ilgili puanlama yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çelik, şube müdürleri Yücel Korkmaz ve Ercüment Kutlu, Karesi ilçesinde üyelerimizle ilgili puanlama yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Konakbay, şube müdürleri Sami Günnü ve Ersen Aksoy haklarında görevi kötüye kullanma suçundan soruşturma izni kesin olarak verildi. Bursa Bölge İdare Mahkemesi kararı kesin olup itiraz hakkı bulunmamaktadır. Dört İlçe Milli Eğitim Müdürü, 8 şube müdürü hakkında bundan sonraki süreç Cumhuriyet Başsavcılıklarınca yürütülecektir. Cumhuriyet savcıları ilgili kamu görevlilerinin ifadelerine başvuracak, puanlamanın hukuki gerekçelerini irdeleyeceklerdir. Defalarca söylediğimiz gibi görevin gereklerine aykırı hareket eden kamu görevlileri hakkında hangi görevde olurlarsa olsun sendikamız sonuna kadar mücadele edecektir. Eğitim Sen Balıkesir Şubesi olarak hatırlatmak isteriz; gücünü yasalardan, hukuktan almayan kamu görevlileri gün gelir yaptıkları yanlış işlemlerin hesabını yargı önünde vermek zorunda kalırlar."

 

Eğitim Sen, üyelerini mağdur edenlere karşı tazminat davaları açmak için de gerekli hukuki süreci başlatma kararı alındığına değinen Şube Müdürü Abdurrahman Bulut, "Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü başta olmak üzere İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinin atama ve görevlendirme işlemlerindeki hukuksuz uygulamaları adli ve idari yargıya taşıyacağımızı ve sürecin sonuna kadar takipçisi olacağımızı özellikle belirtmek isteriz. Makamdan gücünü alan kamu görevlileri yerine hukuka inanan, yargı kararlarını uygulayan, yargının verdiği karara göre işlem tesis edilmesinde gayret gösteren bir İl Milli Eğitim Müdürlüğü bütün eğitimcilerin temennisidir." ifadelerini kullandı.

 
kaynak:  kamuexpress.com'

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol