Öğretmen Diyarı

Milli Eğitim Müdürlüğünden Öğrencilere Namaz Çağrısı
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in 33 kentin müftüleri ile istişare toplantısı için geldiği Adana'da bugün kılacağı sabah namazına, ortaöğretim öğrencileri için de çağrı yapıldı. Seyhan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ilçedeki tüm ortaöğretim müdürlüklerine, 'Sabah namazı buluşması' konu başlığı ile bir yazı gönderdi. Yazıda, Görmez'in 29 Kasım'da Sabancı Merkez Camisi'nde kılacağı sabah namazına katılım sağlanması için öğrencilere duyuru yapılması istendi.

EĞİTİM-SEN TEPKİLİ

Bu çağrıya tepki gösteren Eğitim-Sen Adana Şubesi Hukuk Sekreteri Mehmet Akarsubaşı, şöyle konuştu:"Laik ve bilimsel eğitimi tamamen gözden çıkaran AK Parti politikaları uygulayıcısı olan Milli Eğitim müdürleri ileride bunun hesabını vereceklerini düşünmelidir. Bu gidişle okullarda açılan mescitlerde de 5 vakit namaz zorunlu hale getirirlerse şaşmamak gerekir. Bu gerici eğitim politikalarını hayata geçirmeye çalışan AK Parti ve yandaşları bilsinler ki demokratik, bilimsel, laik anadilde eğitimi savunan eğitim emekçileri olarak biz mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Bu gerici eğitim politikalarının her zaman karşısında olacağız."       Görmez daha önce de çeşitli etkinliklerde gençlerle sabah namazlarında bir araya gelip nasihatlerde bulunmuştu.
EVLİLİK İÇİN ERGENLİK GEREK ŞARTTIR, YETER ŞART DEĞİLDİR

ADANA’da 33’üncüsü düzenlenen İl Müftüleri İstişare Toplantısı’nda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, yaşı küçük çocukların evlendirilmesinin İslam ile ilişkilendirilmesine üzüldüğünü belirtti. Görmez, bu konuda özetle şöyle konuştu: “Henüz anne olma yaşına gelmemiş, eş olmaya karar vermemiş bir çocuğu, annesi-babası dahi olsa evlendiremez. İslamiyet evlilik için bireyin mükellefiyetini akıl şartına bağlar. Ergenlik gerek şarttır, ancak yeter şart değildir.” 


Kaynak: DHA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim