Öğretmen Diyarı

MEB’İN SON ROTASYON DÜZENLEMESİ NE ANLAMA GELİYOR?

Öğretmenlerin atama ve yer değiştirmeleri ile ilgili olarak bu yıl 17 Nisan ve 4 Temmuz tarihlerinde yapılan yönetmelik düzenlemeleriyle getirilen rotasyon uygulamasının ne anlama geldiği konusunda, TÜRK EĞİTİM SEN İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Merih Eyüp DEMİR tarafından bir açıklama yapıldı.


Merih Eyüp DEMİR’in öğretmenlerin rotasyonu ile ilgili düzenlemelere ilişkin değerlendirmeleri şöyle:


Milli Eğitim Bakanlığı eğitim alanında atmış olduğu büyük adımlara bir yenisini daha eklemiş ve bu yıl ilk kez uygulanacak olacak kamuoyunda rotasyon olarak dile getirilen aynı eğitim kurumunda azami çalışma süresi uygulaması ile ilgili duyuruyu yayınlamıştır. Eğitim camiamıza ve eğitimden gelecek bekleyen milletimize hayırlı olsun.


Bugüne kadar eğitim sistemini ve eğitim personelini deyim yerindeyse hallaç pamuğuna çeviren ve nereye varmayı hedeflediği söylemler ve eylemler çerçevesinde çelişen bir süreç yaşadık ve yaşıyoruz. Ülkemizde uyuşturucu kullanımının ilkokul seviyelerine indiği bir ortamda dindar nesil söylemi ne kadar gerçekçidir üzerinde düşünmek gerek. Bir yanda emperyal güçlere kafa tutar görüntüsü sergileyip diğer yandan özellikle eğitim alanında onların değirmenine su taşımak nasıl bir çelişkidir incelemek lazım.


Uygulamaya çalışılan kamuoyu tarafından rotasyon olarak dile getirilen azami çalışma süresi, Bakanlığımızın yasa çerçevesinde hazırlamış olduğu ve 17 Nisan 2015 tarihli 29329 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanan Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nde aynı eğitim kurumunda 8 yıl olarak öngörülmüş olmakla birlikte 4 Temmuz 2015 tarihli Resmi Gazete ’de yayımlanan değişiklikle 12 yıla çıkarılmıştır. Yine 17 Nisan tarihli ilk yayımda 2014-2015 yılında 12 yıl, 2015-2016 yılında 11 yıl, 2016-2017 yılında 10 yıl, 2017-2018 yılında 9 yıl görev yapanlara uygulanması öngörülürken 4 Temmuz tarihli yayımda bu süreler 2014-2015 yılında 15 yıl, 2015-2016 yılında 14 yıl, 2016-2017 yılında 13 yıl olarak değiştirilmiştir. Tüm bu değişiklikler bu konuda kafaların karışık olduğu ve yapılmak istenilen şeyin asıl hedefinin de net olmadığı konusunda bizlere bir ışık tutmaktadır.


Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları tarafından 9 Temmuz tarihinde yayınlanan duyuruda rotasyonun nasıl uygulanacağı ile ilgili açıklamalara yer verilerek 20-24 Temmuz tarihleri arasında yapılacak başvuruların 29 Temmuz tarihinde sonuçlandırılacağı belirtilmiştir.


Duyuru metninden de açıkça anlaşılacağı üzere yapılmak istenilen rotasyonla öğretmen bir binada 15 yıl çalışamaz denilmektedir. Burada amaç öğretmen değil bina olarak gözükmektedir. Acaba anlamamız gereken bir öğretmen aynı binada 15 yıl görev yapınca bina ile ilgili bir gelişme mi olmaktadır? Okul binaları ile ilgili deprem yönetmeliği çerçevesinde yapılan göstermelik işlemler dışında kendi ödevini yerine getirmeyenlerin öğretmeni binadan uzaklaştırma gayretini anlamlandırabilmek mümkün değildir.


Selçuk 19 Mayıs Ortaokulu’nda görev yapan üyemiz Turan Üye ile ilgili durumu açarak yazdıklarımızı örneklendirelim.1988 yılında göreve başlayan öğretmenimiz yönetmelik gereği zorunlu bölge hizmetini de yerine getirerek 22 Mayıs 1998 tarihinde Selçuk 19 Mayıs İlköğretim Okulu’na öğretmen olarak atanmıştır. 5 Ekim 2012 tarihine kadar bu okulda görev yapan öğretmenimiz bu tarihte alan değişikliği yaparak Torbalı Subaşı Ortaokulu öğretmeni olarak göreve başlamıştır. 5 Mart 2013 tarihinde özür gurubu içerisinde Selçuk 19 Mayıs Ortaokulu öğretmeni olarak görev yeri değişikliği yapmıştır. Bu arada 17 Şubat 2014 tarihinde aynı okulda geçici olarak Müdür Yardımcılığı görevine başlamış, 17 Ağustos 2014 tarihinde bu görevinden ayrılmıştır. Yine 16 Mart 2015 tarihinde Selçuk Hasan Fatma Önal Ortaokulu Müdür Yardımcısı olarak görevlendirilmiş, kendi isteği ile 15 Haziran 2015 tarihinde bu görevinden istifa etmiştir. Tekrar öğretmenliğe dönerek 19 Mayıs Ortaokulu öğretmeni olarak görevini sürdüren bu öğretmenimizin örneğinden de görebileceğimiz gibi bu arkadaşımızın bu okulda sürekliliği yoktur. Dolayısıyla hangi pencereden bakarsanız bakınız bu arkadaşımız da verdiğimiz örnekte olduğu gibi söz konusu rotasyon öğretmen değil bina rotasyonu haline gelmiştir. Bir binada en fazla 15 yıl kalabilirsiniz denmektedir. Peki, bu durumun eğitime faydası nedir, katkısı ne olacaktır? Bugüne kadar yaptıklarınızla eğitimde vardığınız nokta neresidir ki bu uygulamayla nereye varacaksınız?


Varmak istediğiniz noktanın ipuçları bugünlere kadar okullarımıza vermediğiniz ödenekleri bugün özel okullara teşvik adı altında dağıtmanızda saklıdır. Eğitimde fırsat eşitliğini bozan, elit bir tabaka yaratma gayretleriniz açıktır.


AYM kararından sonra geldiğimiz nokta çok daha düşündürücüdür. Sistem özellikle eğitim yöneticileri açısından yerel mahkemeler, Danıştay ve derken AYM kararı ile birlikte yeni bir sürece girecektir. Eğitimde bugüne kadar özellikle de 4+4+4 eğitim modeli başlangıç süreci ile birlikte yaşadıklarımız hakkında söylediklerimiz kayıtlarda mevcuttur. Her konuda rakamsal verilerle haklı çıkmış olmamız bugün içerisinde bulunduğumuz durum itibariyle bizleri memnun etmemektedir. Maalesef tüm iyi niyetimizle sistem üzerinde olması gerekenleri dile getirdiğimizde söylediklerimiz siyasi bir muhalefet gibi algılanarak yanlış çerçevede değerlendirildi ve çok zamanlar dikkate alınmadı. Şimdi yine tüm samimiyetimizle eğitimde yaşanan ve böylesine devasa sorunlar yaratan bu yanlışlara rotasyon adı altında eklenen bu yeni yanlışın içerisinde bulunduğumuz durum ve yarın getirecekleri de hesaba katılarak ivedilikle durdurulması gerektiğini dile getirmek istiyoruz.


Yapılmaya çalışılan uygulamanın eğitim geleceğimiz ve öğretmelerimiz açısından artı hiçbir değeri olmayacağı ve yeni sorunlarla birlikte yeni mahkeme süreçlerine sebebiyet vereceği açıktır.


Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


Merih Eyüp Demir


TÜRK EĞİTİM SEN


İzmir 1 No’lu Şube Başkanı


Kaynak: "memurunyeri.com" 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim