Öğretmen Diyarı

MARDİN NUSAYBİN’DE 3 OKUL MÜDÜRÜ 6 MÜDÜR YARDIMCISI GÖREVDEN ALINDI
 10 Ekim’de meydana gelen Ankara saldırısı sonrası 12 ve 13 Ekim’de yapılan 2 günlük iş bırakma eylemine katılan Nusaybin’deki 3 Okul Müdürü ve 6 Müdür yardımcısının yöneticilik görevlerine son verildiği açıklandı. Görevden alınan yöneticiler arasında Eğitim-sen Nusaybin Baş Temsilcisi ve Kaymakam Bülent Pekdemir Ortaokulu Müdürü Kadri Baysal da bulunuyor.

Eğitim-sen tarafından konuyla ilgili yapılan yazılı açıklama şöyle:
“KESK, DİSK, TMMOB ve TTB olarak halkların ve emekçilerin barış özlemlerini haykırmak, umutlarını yaşatmak için, kandan ve savaştan beslenenlere karşı “Savaşa İnat, Barış Hemen Şimdi!” demek için, aylardır dökülen kana dur demek, savaşa karşı, barışı savunmak için 10 Ekim’de Ankara’da Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi düzenlemiştik.

Kandan ve savaştan beslenenler, biz emekçilerin barış haykırışlarını bombalayarak, yüzün üzerinde barışseveri katlettiler.

Sendikamız tarafından  bu katliamda kaybettiğimiz arkadaşlarımızı anmak, barbarca yapılan bu faşist katliamı protesto etmek için üç gün yas ilan edildi ve 12-13 Ekim 2015 te iki gün, Nusaybin ve bütün Türkiye’de iş bıraktık. Dönemin geçici hükümeti de bir yandan sözde yas ilan etmiş diğer yandan katliama karşı sesini çıkaran muhalefeti de baskı ve korkutma ile sindirmeye ve sesini kısmaya çalışmıştır. Ülkede uyguladığı savaş politikalarıyla1 Kasım’da tek başına iktidarı zoraki alan AKP Hükümeti,  özellikle Kürdistan coğrafyasında başta Eğitim Sen ve KESK’e bağlı diğer sendikaların bütün eylem ve etkinliklerini baskılamış ve üyelerimizi fişleyerek, soruşturmalarla sindirmeye çalışmaktadır. Genelgeler yayınlanarak, kamu emekçilerini korkutarak, sindirerek modern köle haline getirmek istenmektedir. Nitekim sendikamızın Ankara’da ki katliamı protesto etmek ve bu katliamda yaşamını yitiren yoldaşlarımızın yasını tutmak için Nusaybin’de iş bırakan Eğitim Sen üyeleri olan 360 öğretmene soruşturmalar açılmış, üç okul müdürü ve altı okul müdür yardımcısının yöneticilik görevlerine son verilmiştir.

Örgütlü ve Onurlu duruşlarıyla, savaşa ve katliamlara sessiz kalmayarak, sendikal ve evrensel haklar çerçevesinde demokratik tepkilerini gösterdikleri için yöneticilik görevleri üstlerinden alınarak, istekleri dışında başka okullara öğretmen olarak atanan arkadaşlarımız şunlardır:

Kaymakam Bülent Pekdemir Ortaokulu Müdürü Kadri BAYSAL ve Müdür Yardımcısı Abdülkerim OKTAN,
Yavuz Selim İlkokulu Müdürü Cemal KIZAR ve Müdür Yardımcısı Sinan YAVUZ,
Vilayetler Hizmet Birliği İlk ve Ortaokulu Müdürü Şükrü YILMAZ ve Müdür Yardımcısı Şehmus METE,
Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Zeyni KELEŞ,
Duruca ÇPL Müdür Yardımcısı İsmail KARASU,
Duruca Ortaokulu Müdür Yardımcısı Ferhat EMER.

Bu arkadaşlarımız çalmamışlar, çırpmamışlar. Kendi emek ve çabalarıyla elde ettikleri mevki ve makamları, iktidarın zoruyla ellerinden alınmışlardır. Onurlu bir duruş sergilemişler ve onurlarıyla çocuklarımızın geleceği için her yerde ve her mevkide çalışmaya devam edeceğiz.

Savaşa ve ölüme karşı, Barışı ve yaşatmayı savunmak için onurlu bir duruşla demokratik tepkisini kullanan Eğitim Senli okul müdürü ve müdür yardımcılarının yöneticilikleri üzerlerinden alınmakta, görev süreleri uzatılmamakta ve Eğitim Sen den istifaya zorlanmaktadır. Böylece savaşa ve katliamlara sesini çıkaramayan, mevki, makam ve kişisel menfaatlerinin peşinde koşan, AKP Hükümeti güdümündeki Eğitim Bir Sen’li öğretmenlere birkaç koltuk ve makam daha boşaltılmış olacak.

Eğitim Sen olarak, çocuklarımıza onurlu ve özgür bir gelecek bırakmak için haklı örgütlü mücadelemizden, barış ve özgürlüklerden asla vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha haykırıyoruz. Eğitim Sen ve üyelerimize yönelik bu hukuk dışı uygulama ve dayatmalara karşı örgütsel ve hukuki mücadelemizi daha da yükselteceğimizi kamuoyuna belirtiyoruz.”


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol