Öğretmen Diyarı

Kadın öğretmenlere mobbing iddiası

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası(Eğitim Sen) Bartın Şube Başkanı İsmet İpçi , “Gerici kararların damgasını vurduğu 19. Eğitim Şurasının ardından her yere hakim kılınmaya çalışılan cinsiyetçi, ayrımcı ve gerici ortamın sonuçları ilimizde hemen karşılık buldu.” dedi.

 

 Eğitim Sen Yürütme Kurulu adına Sendika binasında basın açıklamada bulunan Bartın Eğitim Sen Şube Başkanı İsmet İpçi konuşmasına şöyle devam etti; “ Bartın Kozcağız Çok Programlı Anadolu Lisesinde sendikamızın üyesi kadın öğretmenimize uygulanan mobing, küfür ve tehdit düzeyine ulaştı. 

 

Kulüplerle ve düzenlediği Felsefe Haftası organizasyonuyla öğrencilere demokratik, öğrenci merkezli çalışmalar yaptıran ve çalışmalarıyla yerel basın dahil pek çok kesimde etkiler yaratan kadın üyemiz, okulunda baskıya maruz kalmaya başlamıştır. Okulda “sopa ile nöbet tutan” bir öğretmene karşı çıktığı için, öğretmen odasında “bu değnek senin nerene değdi” gibi aşağılayıcı ve cinsellik içeren ifadeyle tehdit edilmiştir. Ardından eşyalara ve kapılara vurularak şiddet gösterisine maruz kalmıştır.

 

VALİLİK MAKAMINA, MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞܒNE VE SAVCILIĞA, SUÇ DUYURUSUNDA BULUNUYORUZ

 

Eğitim-Sen olarak, burada yaptığımız araştırmalar neticesinde öğretmenimize karşı ciddi bir mobing uygulanmaktadır. Üzerinde gerek fiziki, gerekse psikolojik tehditler oluşmuştur. Endişelerimiz, Olaya tanık olan kişilere baskı yapılarak öğretmenimize karşı bu mobingin örtbas edilmeye çalışılması, Olayın siyasi bir kutuplaşmaya çevrilerek öğrencilerin öğretmenimize karşı kışkırtılması, Öğretmenimize karşı okulda veya dışarıda fiziki ya da psikolojik saldırıya uğramasıdır. Bu nedenle Valilik Makamına, Milli Eğitim Müdürlüğü’ne, Savcılığa, Emniyet Müdürlüğü’ne ve gibi yetkili kurumlara bu konuda acil çağrı yapıyoruz. Öğretmenimiz mobing altındadır, tehdit ve başına gelebilecekler hakkında ciddi kaygılar duymaktayız, tüm yetkili kurumları göreve çağırıyoruz.

 

Laik, demokratik ve bilimsel eğitim mücadelesi veren Eğitim Sen olarak olayın idari ve adli olarak soruşturulması ve önlemlerin alınması için gerekli girişimlerde bulunduğumuzu; bu tür olayların daima karşısında olacağımızı ve mücadele edeceğimizi tüm kamuoyuna saygılarımızla ilan ediyoruz. “ şeklinde konuştu.

Barın Postası

________________________________________

 

Mobbinge maruz kalanlar ne yapmalıdır

 

Mobbing Duygusal bir saldırıdır. Kişinin saygısız ve zararlı bir davranışın hedefi olmasıyla başlar. İşverenin İma, alay ve karşısındakinin toplumsal itibarını düşürme gibi saldırgan bir ortam yaratarak onu işten çıkmaya zorlamasıdır.

 

Kişiye yönelik, yaş, ırk, cinsiyet gibi herhangi bir ayrımcılık olmadan, taciz, rahatsız etme ve kötü davranış yoluyla herhangi bir kişiye yönelen saldırganlıktır. Kişiyi iş yaşamından dışlamak amacıyla kasıtlı olarak yapılır.

 

Kişinin alacağı önlem 

 

Tarhan, kişilerin kendilerine mobbing uygulanması halinde yapmaları gerekenleri şöyle sıralıyor: “Önce kurban rolünü kabullenmemek gerekir. Yönetimi, süreçten haberdar etmek önemlidir. Duygularınızı ve yaşadıklarınızı içinize hapsetmemek lazım. Çünkü bastırılmış duygular zarar verir. Önce düşünmek, veri toplamak gerekir. Olayın arka planını, bağlantılarını ve inceliklerini düşünmek gerekir. En büyük hata, karşı tarafın savaş alanına girmektir. O kişi sizin duygusal tepki vermenizi istiyordur. Siz düşünerek tepki verirseniz onu düşündürtmüş olursunuz. Mobbing uygulayanı düşündürtecek şeyler ve yollar bulmak en iyi çözümdür. Bu arada özeleştiri yapıp kendinizi sorgulamanız sorunun sorumluluğunda kendimizi algılayabilmeniz ve bunu hissettirmenizde olumlu etki yapar. 

 

Şirket kültürü oluşmamış, patron odaklı firmalarda bu durum daha çok yaşanır. Açık iletişim çok önemli bir yöntemdir. Duygusal merkezli ilişkiler yerine birikim merkezli ilişkiler savunulmalıdır. Eğer kişi kendisi baş edemiyorsa profesyonel yardım önemlidir. İş psikolojisi ile uğraşanlar empatik iletişim yöntemleri ve stres yönetimi ile size yardımcı olacaklardır.”

 

Nasıl Başa çıkılabileceğine gelince;

 

En çok yeni bir iş aramanız, yardım almanız, kendinizi yalıtmamanız, özgüveninizi geliştirmeniz, olasılıkları hatırlamanız, yaranızı sarmaya çalışmanız, yasal işlem yapmanız ve sendikanıza başvurmanız önerilmektedir. Mobbingin psikolojik bir saldırı olduğu düşünülürse psikolojik savunma yöntemleri geliştirmeniz büyük önem taşımaktadır. 

 

Önce aşağıdaki yollara bir bakalım

 

• Zorbaya açıkça duruma itiraz ettiğinizi söyleyin, taciz edici söz ve davranışlarını durdurmasını isteyin. Yanınızda güvendiğiniz ve gerekirse tanıklık edebilecek bir iş arkadaşınız bulunsun.

 

Olayları, verilen anlamsız emirleri ve uygulamaları yazılı olarak kaydedin.

 

İlk fırsatta zorbayı yetkili birine rapor edin, eşitiniz ise üstünüze, üstünüz ise yönetim kurulu ve insan kaynaklarına durumu açıklığıyla ve kanıtlarıyla bildirin.

 

Gerekiyorsa, tıbbi ve psikolojik yardım alın, hem yardımcı olacaktır, hem de kanıt oluşturacaktır.

 

•Şikayetiniz hakkında kuruluşunuz içinde ne yapıldığını araştırın.

•

İş arkadaşlarınızla durumunuzu paylaşın, onlar da aynı şekilde rahatsız olabilirler, grupça başvurmanız daha etkili olabilir.

 

personelmebhaber.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim