Öğretmen Diyarı

İhraç edilen öğretmenler için eylem


Nermin UÇTU/MANİSA, (DHA)

- EĞİTİM- Sen Manisa Şubesi üyeleri, Kanun Hükmünde Kararname ile sendikalarına üye olan öğretmenlerin kamudan ihraç edilmesini protesto etti. 
Manisa'da görevli 789 öğretmen ihraç edildi. Eğitim-Sen Manisa Şubesi de, ihraçları protesto etmek için Manolya Meydanı'nda eylem yaptı. Eyleme katılan öğretmenler 'FETÖ'cü değil Eğitim- Sen'liyiz' sloganları attı. 
Eğitim- Sen Şube Başkanı Metin Demirel, ülkenin birçok yerinde Eğitim-Sen üyesi öğretmenlerin ihraç edildiğini, Manisa'dan da 2 üyelerinin meslekten atıldığını belirtti. Sendikalarının FETÖ ile hiçbir bağlantısı olmadığını söyleyen Demirel, "Darbecilere yönelik olduğu iddia edilen soruşturmalarda kitlesel açığa almalar yaşanmıştır. 1.5 ay gibi kısa bir sürede yapılan kitlesel tasfiyelerde hukuk ayaklar altına alınmıştır. Hükümet ihraç edilenlerin hangi gerekçe ile ihraç edildiğini açıklamak zorundadır. Kamuda yaşanan ihraçlara bakıldığında darbecilerle mücadele edildiği söylemleri gerçeği yansıtmamaktadır. Kendilerinden farklı düşünenleri tasfiye etmek için bir fırsat olarak kullanılmıştır. Hukuksuz bir şekilde ihraç edilen üyelerimizin haklarını sonuna kadar savunacağız" dedi. 
Haksız ihraç edilen tüm kamu görevlileri için mücadele edeceklerini açıklayan Demirel, hukuksuz şekilde ihraç edilen tüm kamu görevlilerinin görevlerine iade edilmesini istedi. 
Basın açıklamasının ardından bir süre slogan atan sendika üyesi öğretmenler daha sonra dağıldı.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim