Öğretmen Diyarı

HDK ve Eğitim Sen’den ‘anadilinde eğitim’ için okul boykotuna destek

HDK ve Eğitim Sen, DTK’nın 28 Eylül’de başlatacağı “Anadilde eğitim hakkı için bir haftalık okul boykotu”nu desteklediklerini duyurarak, “Anadilinde eğitim haktır” dedi.

Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) 28 Eylül’de başlatacağı anadilde eğitim hakkı için başlatacağı ve bir hafta sürecek boykotu çağrısına, Hakların Demokratik Kongresi (HDK) ve Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası’ndan (Eğitim Sen) destek geldi.

HDK Eş Sözcüleri Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü, anadilinde eğitim hakkına ilişkin “Anadilinde eğitim haktır, hakkımıza sahip çıkalım” başlığıyla yazılı açıklama yayınladı.

Açıklamada şunlar ifade edildi:

‘Anadilinde eğitim haktır’

“Halklarımızın adeta bir ‘deli gömleği’ne benzeyen bu yaklaşıma tahammülü kalmamıştır. Kürt halkının başta anadilini kullanma hakkı olmak üzere tüm siyasal hakları için son 40 yıldır yükselttiği direniş bunun en somut göstergelerindendir.

“Alevi yurttaşlarımızın eşit yurttaşlık taleplerinden biri olarak yükselttiği ‘okullarda zorunlu din dersinin kaldırılması’ talebi ve bu eksende örgütledikleri eylemlilikler-boykotlar da böyle algılanmalıdır.

” Bizler biliyoruz ki, eğitim hakkı temel bir haktır ve bütün yurttaşlarının nitelikli, eşit, demokratik, parasız ve anadilinde eğitim hakkına ulaşmasını sağlamak devletlerin en temel görevlerindendir. Bu hakkın yerine getirilmemesine karşı direnmek de haktır.”

Eğitim Sen’den de destek

DTK’nın anadilde eğitim talebiyle yapılacak okul boykotu çağrısına destek veren Eğitim Sen Diyarbakır şubeleri, bütün veli ve öğrencileri boykota katılmaya çağırdı.

Eğitim Sen 1, 2 ve 3 nolu şubeleri temsilcilerinin katıldığı açıklama sendika şubesinde yapıldı.

“Sînorên zimanê min, sînora cihana min e” pankartının asıldığı açıklama Türkçe ve Kürtçe yapıldı.

Açıklama yapan Eğitim Sen Diyarbakır 1. Nolu Şube Eşbaşkanı Dilek Adsan, 2015-2016 eğitim öğretim yılının artan çatışmaların gölgesinde başladığını belirtti.

Eğitim Sen olarak DTK’nın boykot kararını desteklediklerini dile getiren Adsan, “Bizde çocuklarımızı okullara göndermiyoruz. Bütün velilerimizi ve öğrencilerimizi boykota destek vermeye çağırıyoruz” dedi.

 

Kaynak: imctv.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim