Öğretmen Diyarı

Hakkari'den 1000 Öğretmen Tayin İstedi

 Okulların Açılışı Turizmden Dolayı Ertelenmedi

Okulların açılışının 2 hafta ertelenerek 28 Eylül tarihine alınmasının nedeninin Turizm olmadığını söyleyen, Eğitim Sen Hakkari Şube Başkanı Süleyman Aşkan, "Bu tamamen bölgedeki çatışmalı ortamda sağlıklı bir eğitim ve öğretim yapılamayacağını MEB kendisi de bildiği için ertelendi. Şu an 28 Eylül’de açılacak okullar, öğrencilerimiz ve buraya gelen öğretmenlerimiz eğitim ve öğretime hazır mıdır? Hayır diyorum, hazır değildir." İfadelerini kullandı.

Sokakta Panzer ve Akrepler Geziyor

Her gün sokaklarda yüzlerce panzer ve akrebin dolaştığı bir ortamda öğretmen ve öğrencilerin de psikolojisinin bozulduğunun altını çizen Aşkan, "Hakkari’ye son atamalarda 1100 öğretmen atandı. İki gün içerisinde sadece 100 öğretmen gelip göreve başlamıştır. Yapılan eş durumu, sağlık özlü durumu ve normal tayin isteyen 1000 öğretmen il dışına tayin istemiştir." diye konuştu.

İnsan Güvenliği Yoksa Eğitim Hakkından Yararlanılamaz

İnsanların canlarının korunamadığı bir ortamda eğitim öğretimin sağlıklı bir şekilde yapılamayacağını ifade eden Aşkan, "Biz eğitim sen olarak sağlıklı bir eğitim ve öğretim ortamının barış ortamıyla gerçekleşeceğine inanıyoruz. Yaşam hakkı ve yaşam güvenliği olmadığı bir ortamda eğitim hakkında da yararlanamayız. Sağlıklı bir eğitim ve öğretim yapabilmesi için kendilerini burada rahat hissedilmesi lazım, kendilerini rahat hissedilebilmesi için de merkez ve ilçelerde bütün güvenlik önlemleri alması lazım ki kendilerini rahat hissedebilsin. Onun için bir an önce barış ortamına geçilmesi gerekir." Şeklinde konuştu.

Öğretmenlerin Yüzde 80'i İl Dışına Çıkmaya Çalışıyor

Hakkari Eğitim Sen Başkanı Süleyman Aşkan, Eğitim Sen Genel Merkezi'nin bölge illeri Hakkari, Şırnak, Batman, Diyarbakır, Van ve Ağrı illerinde yaptığı araştırma sonucunda; çalışan öğretmenlerin yüzde 80'inin il dışına gidebilmek için çeşitli yollar aradığını ve çalışma ortamı olmadığı için ayrılmak istediğini belirlediğini aktardı. Aşkan, sözlerini şöyle tamamladı: "Kasım sonlarına doğru bir TEOG sınavı yapılacak. Buradaki öğrenci iki hafta geç başladığı eğitimde ve çatışmalı ortamdan dolayı sağlıklı bir eğitim ve öğretim göremeyecek. Peki bu öğrenci TEOG sınavına girdiğinde başarıyı nasıl elde edecektir. Bir öğrencinin sınavının kötü geçmesi geleceğini ilgilendiren bir konu olduğu için bu öğrenci geleceğe sıkıntılı bir adım atacak demektir. Biz bunların hepsini göz önünde tutarak bir an önce bu çatışmalı ortam bitmeli çağrısında bulunuyoruz."

Kaynak: sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
mehmet 2 yıl önce

Eee orda yasayan polis asker napsin sizin sıkıntıniz varsa adamlarin 1 milyon sikintisi var rahatsiniz kusura bakmayin kimsenin size cik dedigi yok isinizi yapin yeter

Avatar
turkkartal 2 yıl önce

Teröristler psikoloji bozmuyor ama asker polis bozuyor biraz samimi olun.

Avatar
Emre 2 yıl önce

Panzer ve Akrepler olduğu için mi güvende değiller ?halkın güvenliğini sağlamak için oradalar. Kimin sözcüsü oldugunuz ve kimin ağzıyla konuştuğunuz gayet Açık!