Öğretmen Diyarı

Haftalık 40 Saatlik Ders Temel Lisede 25 Saatte Nasıl verilecek?

Son 13 yıldır eğitim sisteminin hem içerik olarak hem de işleyiş olarak ticari bir işletme haline getirildiğini belirten Eğitim Sen Manavgat ilçe temsilcisi Bülent Irmak, eğitim sisteminde temel ihtiyaçlar göz ardı edilerek, eğitimin temel sorunlarının çözümsüz bırakıldığını söyledi.


Dershanelerin kapatılması konusuna değinen Eğitim Sen ilçe temsilcisi Irmak, dershanelerin 'paralel ile mücadele' bahanesiyle kapatılarak özel okula dönüşmesinin sonuçlarının görünmeye başladığını belirtti.


1 Eylül 2015 tarihinde resmen kapatılacak olan dershaneler haziran ayında faaliyetlerine tamamen son verecek ve şartlara uygun olanlar 'temel lise' adı altında eğitim verecekler.


Temel liselerde hem Milli Eğitim müfredatı işlenirken hem de öğrenciler üniversite sınavlarına hazırlanacak. MEB okullarında haftada 40 saat ders varken, temel liselerde 25 saat ders olacak.


Sendika il temsilcisi Irmak, “Bu durumda her ne kadar adı temel lise olsa da, aslında dershanecilik fiili olarak devam edecek. Göstermelik olarak MEB müfredatı işlenmesi, zaten sorunlu olan eğitimin daha da kötüye gitmesine neden olacak. Ayrıca bu okulların ücreti dershane ücretinin 3 katı olacak. Özellikle öğrenciler sınava girecekleri son sene temel liselere geçerlerse, hem başarı algısı temel liselere yönelip başarısızlık devlet okullarına verilecek hem de bir çok branş öğretmeni, süreç içinde norm kadrosu haline düşecek” dedi.

 

Kaynak: www.sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim