Öğretmen Diyarı

Greve Katılan Öğretmen Açığa Alındı

Eğitim Sen, 10 Ekim'de Ankara'daki patlamaya tepki amacıyla 2 günlük grev kararı aldı. Greve katılan öğretmenler okullarında Eğitim Sen'in bildirisini okudu. Bildiriyi okuyan öğretmenlerden Fadime Kaplan 'Cumhurbaşkanına hakaret içeren konuşma yapıldı' denilerek açığa alındı.
Eğitim Sen, resmi web sitesinde konuyla ilgili bir açıklama yayınladı. Açıklama şu şekilde,

"10 Ekim’de Türkiye tarihinin en büyük ve en vahşi katliamı yaşandı. Katliamın yasını tutmak ve hayatını kaybedenleri anmak için, 12-13 Ekim tarihlerinde sendikamız tarafından alınan grev kararı ülke çapında geniş bir katılımla uygulandı.

Eğitim Sen olarak grev günü hazırladığımız bildirilerin okullarda ve işyerlerinde okunması kararını aldık ve üyelerimiz bu karar doğrultusunda katliamı lanetleyen bildiriler okudular. Ankara Mamak’ta bulunan Ali Kuşçu İlkokulu’nda Eğitim Sen Üyesi Fadime Kaplan öğretmenimiz sendikamız tarafından hazırlanan ve tüm şubelere gönderilen bildiriden rahatsız olan bir velinin “Cumhurbaşkanına hakaret içeren konuşma yapıldı” şikayeti üzerine, grevin ilk günü ifadesi alınarak jet hızıyla açığa alındı.

Ankara’da göz göre göre katliam yaşanmasına neden olanların, hayatını kaybeden arkadaşlarımızı anmamızdan rahatsız olmasına, sendikamızın hazırladığı ve Türkiye’nin her yerinde okunan bildiriden rahatsızlık duyarak şikayette bulunmasına ve arkadaşımızın hemen açığa alınmasına mantıklı bir açıklama bulmak mümkün değildir.

Yakın tarihimizin en büyük ve en vahşi katliamının yaşandığı, devletin 3 gün resmi yas ilan ettiği bir dönemde, hayatını kaybedenleri anmak ve katliamı lanetlemek dışında amacı olmayan bir öğretmenin ifadesinin alınarak açığa alınması utanç vericidir. Günlerdir katliamı yapanlardan çok, hayatını kaybedenleri ananlara acımasızca saldıranlar, katillerden çok hayatını kaybedenleri suçlayacak kadar insanlıktan çıkmış olanlara söyleyecek söz bulamıyoruz.

Tüm dünyanın, öğrencilerimizin, öğretmenlerin, velilerin tanıklık ettiği ve büyük bir öfkeyle lanetlediği bir katliama tanıklık etmişken devletin sorumlu organlarının, Milli Eğitim Bakanlığı’nın ve okul yönetimlerinin yaşadığımız derin üzüntü ve tramvaya yönelik hazırlıklar ve çalışmalar yapması gerekirken, sendikamızın aldığı kararı yerine getiren Fadime Kaplan arkadaşımızı açığa alması kabul edilemez. Eğitim Sen olarak Fadime arkadaşımıza sahip çıkıyor, böylesine büyük bir utanca imza atan, acımızı bile yaşamamıza tahammül edemeyen, içlerinde en küçük bir insanlık kırıntısı olmayan bütün sorumluların hesap vermesini istiyoruz.

Katillerin ve katliam sorumlularının hesap vermesi için çaba harcamaktan çok, katliamda üyeleri katledilen Eğitim Sen’i ve üyelerimizi hedef alanlar, amaçlarına asla ulaşamayacaktır."

Kaynak: sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
ankara milli eğitim parası çok 2 yıl önce

ankara milli eğitlm güzel bir tazminat ödemeye mahkum olur ...

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim