Öğretmen Diyarı

Eğitim-Sen\'den şuraya tepki

Eğitim-Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, “19. Milli Eğitim Şurası 'Yeni Osmanlıcılık' anlayışının tartıştırıldığı bir şuraya dönüştürüldü” diyerek tepkisini dile getirdi

 

Taylan KESABİLİCİ - Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından düzenlenen 19. Milli Eğitim Şurası’nda Osmanlıca'nın zorunlu ders olarak bütün liselerin öğretim programlarında yer alması ve din kültürü dersi saatlerinin arttırılması gibi önerilerin komisyonlardan geçmesine eğitimciler tepki gösterdi. Şuraya ilişkin görüşlerini gazetemize belirten Eğitim-Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, “19. Milli Eğitim Şurası, 'Yeni Osmanlıcılık' anlayışının tartıştırıldığı bir şuraya dönüştürüldü” diyerek şuranın sonuçlarına kesinlikle itiraz ettiklerini dile getirdi.

 

“AKP'nin şurasına dönüştü”

19. Milli Eğitim Şurası'na, Eğitim Bir Sen'in önerileri damgasını vurdu. Osmanlıca dersinin müfredata alınması ve inanç temelli 'değerler eğitimi' konulu bir dersin anaokulu döneminde verilmesi gibi öneriler Eğitim Bir Sen'in önerileri arasından öne çıkanlar oldu. Eğitim-Sen Genel Başkanı Karaca, şurada 1200 civarında katılımcının bulunduğunu ve katılımcıların büyük kısmının Eğitim Bir Sen tarafından belirlendiğini vurgulayarak, “Bu şura eğitimin temel sorunlarını çözmekten çok AKP'nin siyasal yaklaşımını ortaya çıkarmaya yönelik bir kurultaya dönüşmüş durumdaydı” yorumunda bulundu. Karaca, bunların dışında sendikaların eylem ve etkinliklerini ders saatleri dışında yapmasıyla ilgili önergenin de kabul edilemez olduğunu ifade etti.

 

gazetekamu.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol