Öğretmen Diyarı

Eğitim Sen’den protesto

İzmir Milli Eğitim İl Müdürlüğü önünde toplanan Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) üyeleri görevlerinden alınan okul müdürlerinin, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’ndan aldıkları iade kararlarının uygulanmamasını protesto etti.


CHP İzmir Milletvekili Musa Çam’ın da destek verdiği 100’e yakın sendika üyesi İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde buluştu. Eğitim Sen 4. Nolu Şube Başkan Cevat Düzci, "Daha önce alınmış yüksek yargı kararlarına rağmen Milli Eğitim Bakanlığı’nın bakanlık kadroları tamamen kendi siyasal ihtiyaçları doğrultusunda yapılan atamalarla doldurmak için yayınladığı Yönetici Atama Yönetmenliği sonrasında eğitim tarihinin en kapsamlı tasfiye ve ardından siyasi kadrolaşma hareketi başlatıldı. Yönetmenliğin yayınlanmasının ardından, başta Eğitim Sen üyeleri olmak üzere 8 bine yakın eğitim yöneticisinin görevlerine haksız ve hukuksuz bir şekilde son verilmiş, yerlerine adrese teslim görevlendirmeler ile yandaş sendika üyeleri atandı" dedi.


Eğitim Sen olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na mevcut yönetmenliği derhal geri çekmesini önerdiklerini belirten Düzci şu açıklamayı yaptı:


"Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Yönetici Atama Yönetmeliği’nin bazı hükümleri hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi. MEB, Ankara Bölge İdare Mahkemesinin verdiği kararı uygulamayarak yargıya resmen meydan okudu. Eğitim yöneticilerinin belirlenmesinde hiçbir baskı ve yönlendirmeye izin verilmemelidir. Her okulun kendi yöneticisini, o okuldaki eğitim bileşenlerinin katılacağı demokratik seçimlerle yine kendisinin seçmesi sağlanmalı. Danıştay İdare Dava Daireleri Kurulunun son kararı ile birlikte değerlendirildiğinde, bu şekilde görevden alınan okul müdürleri, başka hiç bir işleme gerek kalmaksızın görevine dönmeli, yargı kararını yerine getirmeyen bakanlık yetkilileri görevi kötüye kullanma suçu ile yargılanmalıdır."

 

Kaynak: DHA


 

 

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler:
eğitim den protesto

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim