Öğretmen Diyarı

Eğitim-Sen’den MEB’e yazı

Eğitim-Sen, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Türkiye genelindeki farklı türlerden bazı eğitim kurumlarının ‘Proje Okulu’ kapsamına alınarak bu kurumlara öğretmen ve müdür atamalarının ‘Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’ dışında tutulmasına tepki gösterdi. Sendika yazılı açıklama yaparak Proje Okulları ile ilgili gerekli yönetmeliğin çıkarılması konusunda görüş, öneri ve eleştirilerini Bakanlığa ilettiklerini duyurdu. Sendika ayrıca sürecin takipçisi olacaklarını da belirtti.


Eğitim- Sen Milli Eğitim Bakanlığı’na Proje Okulları konusunda çekincelerini yazılı olarak ilettiklerini belirterek şu açıklamayı yaptı:


“Bilindiği gibi Türkiye’nin en yüksek puanlı okulları ‘Proje Okulu’ olarak doğrudan Milli Eğitim Bakanlığı`na bağlandı. Bu okullara yapılacak öğretmen ve müdür atamaları MEB Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği dışına çıkarıldı.

Proje okullarının nasıl tespit edileceğine yönelik bir kriter belirlenmemesi, bu okullara öğretmen ve yönetici atamalarının nasıl yapılacağına yönelik usul ve esasları düzenleyen bir yönetmelik çıkarılmamış olması, eğitimciler arasında şüphe ve endişeye yol açtı. Eğitim-Sen olarak Milli Eğitim Bakanlığı`na yazdığımız yazıda Proje okullarına yönelik görüşlerimiz, eleştiri ve önerilerimiz iletildi.

MEB’e proje okullarının tespiti ve bu okullara yönetici-öğretmen ataması yapılmasına yönelik işlemlerde, daha önce yüksek yargı tarafından belirlenen kriterler doğrultusunda (kariyer ve liyakat ilkelerine uygun davranılması, kamu yararı ve hizmet gereklerinin gözetilmesi gibi) hareket edilerek, en kısa süre içerisinde objektif ve nesnel kurallar içeren düzenlemelerin yapılarak, eğitim camiasında oluşan infialin önüne geçilmesi gerektiği ve proje okullara yönelik atamalar sürecinin takipçisi olacağımız belirtildi.”

Hürriyet

Anahtar Kelimeler:
eğitim den meb e yazı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol