Öğretmen Diyarı

Eğitim Sen: Yalova Valisi İstifa Edene Kadar Eylemimiz Devam Edecek

10. haftada eyleme katılan eğitimci ve şair Dilruba Nuray Erenler yaşanan olay ve kitap okuma eylemine dair izlenimlerini bizlerle paylaştı.


KARANLIK BİR ZİHNİYETLE MÜCADELE EYLEMİ


“Yok öyle umutları yitirip karanlıkta savrulmak, unutma;aynı gökyüzü altında,bir direniştir yaşamak” Nazım Hikmet Ran "Diliniz acısız, yüreğiniz yarasız olsun" sözü kaç kez geçti düşüncelerimden Halil Serkan Öz öğretmenim için Eğitim Sen Yalova tarafından oluşturulan Türkiye Yazarlar Sendikası’nın omuz verdiği onuncu aydınlık halka , sessiz kitap okuma birlikteliğinde. Dahası, her insanın sabır haddi var. O sabır sınırı aşıldığında, elde edilen tek şey, temelden sarsılan güven duygusu. Ülke aydınlığına tahammülü olmayan, karanlık zihniyet sahibi yöneticilerin bu türlü durumlara ilişkin sonlarını çok açık olarak görmekteyiz. Halil Serkan Öz bu ülkede aydınlanma olgusunu içine sindirip onu yeşerten değerli bir yüzdü.O’nun aramızdan çekilip alarak ,düşünceyi ortadan kaldırdığına inananlar hata ediyorlar,bilmeleri gerekir ki öğretmenlerin ışığı aydınlığını verdiği son kişi yok olmadan ortadan kalkmaz. Yalova Valisini istifaya çağıran kitap okuma eylemi için Uğur Mumcu alanındayız. Ellerimizde Halil Serkan öğretmenin, öğrencilerine önerdiği kitaplar. Alan haftanın sonunda olmamız nedeniyle oldukça kalabalık.


Kalabalığın nitelikli olanından söz etmek istersek o da bu koşullarda küçümsenmez sanırım. Yanı başımızda Halil Serkan Öz’ün kitap okurken gülümseyen, yürek ışıltılı sanal yansımasını görebildiğimiz,o anlamlı fotoğrafı,üzerinde “Ölmeden önce okunması gereken 60 kitap” ve bu genç insanın ölümünün tek nedeni hakaretleriyle kalbini gerip yoran “Valiye İstifa Çağrısı” Alanı ve pankartları izleyen meraklı gözler,kadraja takılmış sevimli eylem kedisi,bir tek basın yetkilisinin olmadığı, Fotoğrafın köşesinde bir baba, yüreğinde biricik oğlunu yitirmenin zor olan yerinde ondan kalanları yaşamaya çalışıyor. Bir kardeş, onun hiçbir zaman dolmayacak boşluğunu yaşatmaya çalışacağını söylerken genç bedeni ne denli ağır bir yükün altında olduğunun bilincinde.


Acılarını paylaşırken,zaman gözlerindeki kuytuda kırgın bekliyor - adeletin tecellisini Dostları ,öğrencileri, arkadaşları,örgütlü olmanın verdiği duyarlılıkla “onur mücadelesi”nde ailenin yanı başındalar. Dine yönelimin bilimsel eğitime bulaşan kirliliğini , hangi pozitif yaklaşımlarla aşılabilir olduğunu beyin fırtınasında ürettiklerini imeceye taşıdıkları için,öğretmenlik mesleğine yıllarını vermiş biri olarak onlarla gönendim.İşte yeni Halil Serkan Öz’ler ve daha fazlaları. Eyleme yüreklerini katan şair yazar – sanatçı dostlarım. Varlıklarında umudu duyumsuyorum,ağlak yığınlara inat dik ve vakur Devlet okulu ve fen lisesi niteliğine vurgu yaparak - sırf bu neden bile başarıyı rüyalarında göremeyen bir kesimin oralarda yer tutmuş Tübitak ödülünü almış Halil Serkan gibi öğretmenlere ve öğrencilerine hayatı kabusa çevirme kıskançlığıyla yaşattıklarını görmemek elde mi? Zalimlere kötülük yapanlara en büyük ceza onlara sevginin ne olduğunu öğretmektir aslında. Umut pandoranın kutusunda kilitli dahi olsa “unutmayalım ki bu eylem aynı zamanda karanlık bir zihniyetle mücadele eylemidir- ülkenin kibirli, haksız egemenlerine inat”. Dilruba Nuray Erenler – 26 Haziran 2015 Yalova

 

Kaynak: www.sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim