Öğretmen Diyarı

Eğitim-Sen tarafından hazırlanan “2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı Değerlendirme Raporu
 Eğitim-Sen tarafından hazırlanan “2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı Değerlendirme Raporu”na Ensar Vakfı da girdi.

Eğitimde taciz ve istismarın sistematikleştiğinin vurgulandığı raporda, öğrencilere dağıtılan ya da satılan kitaplardaki cinsiyetçi söylemlere de dikkat çekildi. Raporda, İstanbul’da öğrencilere 10 lira karşılığında satılan ‘Hariçten Sözler’ kitabından, “Kadınlardan şair olmaz, onlardan mahir birer anne olur”, “Kadınlar da tespih gibi olmalı, varlığı hoşluk, yokluğu boşluk vermeli” sözleri örnek olarak yer aldı. Kız çocuklarının okullaşma oranları, taciz ve istismar, çocuk işçiliği, müfredattaki cinsiyetçi söylemlere de dikkat çekilen raporda özetle şu değerlendirmeler yer aldı:

AÇIK ARA AVRUPA BİRİNCİSİ

“Türkiye’de 2015’te 18-24 yaş arası 3.2 milyon genç ekonomik nedenle okulunu terk etmek zorunda kaldı. 18-24 yaş arası 9 milyon nüfusun yüzde 36.4’ü liseye ulaşamıyor. Kız öğrencilerde yüzde 37.6, erkek öğrencilerde yüzde 35 olan eğitimi bırakma oranıyla Türkiye açık ara Avrupa birincisi oldu.

Karaman’daki Ensar Vakfı ve Karaman İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği evlerinde kalan 10 erkek öğrenci cinsel istismara uğraması da rapora girdi. 


Kaynak:
Hürriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim