Öğretmen Diyarı

Eğitim Sen: Okulları Yakan Prokovatörler Karanlıktan Umar Bekleyenlerdir

Okulları Yakan Prokovatörler Karanlıktan Umar Bekleyenlerdir

 

EĞİTİM-SEN MERSİN ŞUBE YÜRÜTME KURULU’NDAN KAMUOYUNA

 

Eğitimsen kurulduğu günden bu yana akl-ı selimin; bilimsel, laik, demokratik, anadilinde, cinsiyet ayrımsız, parasız, kamusal eğitimin tarafı olmuştur. Bu eğitim anlayışını tüzüğünde, her türlü eylem ve etkinliklerinde -bedel ödemek pahasına- dile getirmiş, cehaletle mücadelenin saygın ve önder bir öznesi olmuştur.

 

Örgütümüz bilimsel, laik, demokratik, anadilinde, cinsiyet ayrımsız, parasız, kamusal eğitimin tarafı olmak, toplumsal hareketlerin aktif bir tarafı olduğunu göstermekle kalmamış, bu taleplerin eşit yurttaşlık bilinciyle, barış içinde bir toplumun da inşasını gerçekleştireceğini savunagelmiştir. Bu cümleden hareketle, barışın ancak ve ancak toplumun her kesiminin kendisini ifade edebileceği demokratik bir yapının kurulmasıyla mümkün olacağını da dillendirmiştir.

 

Siyasi iktidarlarını devam ettirmek isteyenler, son aylarda Ortadoğu halklarını Kürt, Türkmen, Ezidi, Arap, Asuri, Süryani ayrımı yapmaksızın katleden IŞİD canilerini desteklemiş, bu canilere karşı direniş gösterenleri cezalandırıcı tutum ve davranışlar sergilemişlerdir.

 

İçte ve dışta savaşı tırmandıran politikalar üreten hükümet halkların dayanışması için ses veren halkın çocukları üstüne “Gezi olayları” esnasında yaptığı gibi orantısızın da ötesinde saldırılarla kitleleri tahrik etmiştir.

 

Hükümetin içte ve dışta savaş politikası, sokaklarda sesini duyurmaya çalışanları görmezden gelen, hakaret içeren ifadelerle tahrik etmesi olumsuz sonuçları da peşinden sürüklemiştir.

 

Eğitimsen ’in; nereden, kimden, ne biçimde gelirse gelsin asla ve asla onaylamayacağı vahim, münferit olaylar yaşanmıştır. Her inancı, her kimliği, her türlü ulusal sembolü değerli gören Eğitimsen anlayışının dışında kalan; okulların yakılması, ulusal sembollere, bayrağa karşı saldırıların ortaya çıkması onaylanamaz, kabul edilemez bir davranıştır.

 

Okulların yakılması, ulusal sembollere, bayrağa karşı provokatif saldırıları şiddetle kınıyoruz. Bu saldırıların halkların kardeşliğini engelleyici bir kışkırtma olduğunu biliyoruz ve sorumluların ortaya çıkarılmasını azim ve kararlılıkla talep ediyoruz.

 

Okulları yakanlar ancak ve ancak karanlıktan umar bekleyenlerdir.

 

Eğitimsen Mersin Şubesi olarak: Bilimsel, laik, demokratik, anadilinde, cinsiyet ayrımsız, parasız, kamusal eğitim taleplerimizi şiddeti dışlayan bir tutumla sürdüreceğiz. Şiddet sarmalı yaratarak iktidarlarını sürdürmek isteyen hükümeti de uyarıyor, barış, halkların kardeşliği için üretimden gelen gücümüzü kullanmaya devam edeceğimizi, onurlu mücadeleden taviz vermeyeceğimizi saygıyla kamuoyuyla paylaşmayı görev biliriz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol