Öğretmen Diyarı

Eğitim Sen: Okullarda Gizli Bir Kadrolaşma Başlıyor

Eskişehir'de proje okul kapsamına alınan 2 okuldan 40 tane öğretmenin görevden alınmasına tepki gösteren Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Serkan Demir ve sendika üyeleri Eskişehir Anadolu Lisesi önünde basın açıklaması yaptı.

Bakanlık Atamalarına Karşıyız

Proje okullarındaki görevden almaların bir kıyım olduğunu söyleyen Demir, "AKP döneminde Milli Eğitim Bakanlığı uyguladığı politikalarla eğitimi alt üst etmeye devam etmektedir. Şube müdürleri, okul idarecileri derken öğretmenleri de belirleme çabasına girmiştir. Her virgüle müdahale etmek istemektedir. Bakanlık atamalarına her zaman karşıyız. Çünkü bu her zaman suistimal ere açık bir durum yaratmaktadır." Diye konuştu.

Okullarda Gizliden Bir Kadrolaşma Var

Dana önce liyakat ve sınava bakılmaksızın yapılan müdür yardımcısı atamalarına da dava açarak bir tanesini iptal ettirdiklerinin altını çizen sendikaşube başkanı Demir, "İlimizde de son bir haftadır gizliden kadro oluşturulduğunu diğer okullardaki öğretmenlere yapılan tekliflerden öğrenip girişimlerde bulunsak da konunun bakanlıkla ilgili olduğu cevabını aldık. Önce öğretmenevi müdürü, ardından Eti Sosyal Bilimler Lisesi ve Eskişehir Anadolu Lisesi'ne aniden gelen kararnameler. Ne ilginçtir ki her iki okul da kurullar yapılmış ve gitmesine karar verilen öğretmenler görevler almıştır. Yine seminer gününün son dakikalarında yangından mal kaçırırcasına tebliğler yapılmıştır." Diye konuştu.

Öğretmenler Derhal Okullarına Dönmeli

İl emrine alınan öğretmenlerin derhal görevine dönmesi gerektiğini söyleyen Demir, "Kapalı kapılar ardında yapılan bu listeleri ve hukuksuzluğu kabul etmiyoruz ve dava açacağız. Mağdur olan tüm öğretmenlere hukuksal yardıma hazır olduğumuzu ve sürecin takipçisi olacağımızı Eskişehir kamuoyunun bilgisine sunuyoruz." Dedi.

Basın açıklamasının ardından okul önünde toplanan sendika üyeleri 'Bakanlık elini okullardan çek' şeklinde slogan attıktan sonra dağıldı.

 

Kaynak: sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim