Öğretmen Diyarı

Eğitim-Sen, Öğretmene Soruşturma İstedi

Eğitim-Sen'den yapılan açıklama: İzmir'de Alevi Öğrenciye Ayrımcılık Yapan Öğretmen Hakkında Derhal Soruşturma Başlatılmalıdır!

Okullarda Alevi öğrencilere yönelik uygulanan ayrımcı politikalara her gün bir yenisi eklenmektedir. AİHM tarafından zorunlu din dersleri konusunda mahkûm edilmesine rağmen, Türkiye`de farklı inançları, dilleri, renkleri yok sayan inkârcı tutum hala terk edilmiş değildir. Başbakan Davutoğlu`nun ‘bütün inançlara eşit uzaklıkta` diyerek savunduğu zorunlu din dersleri Alevi öğrenciler başta olmak üzere tüm çocuklarımızın ayrımcılığa uğramasına neden olmakta, hepimizi eşitlik, adalet, demokrasi ve özgürlük ortamından giderek daha fazla uzaklaştırmaktadır.

İzmir Bayraklı ortaokulunda görev yapan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni İ.T. dersten önce sınıftaki öğrencilerine ‘İçinizde Alevi öğrenci var mı?` diye sormuş, Alevi olan 11 yaşındaki öğrencisine zorla kelime-i şahadet getirtmiştir. Sınıf içerisinde uygulanan bu psikolojik şiddet bu kadarla sınırlı kalmamış; öğretmen dinini tam olarak bilmediğini iddia ettiği öğrencisine ‘Kuran-ı Kerim`i öğrenmesi için telkinde bulunmuştur. Öğrencinin durumu ailesine anlatması üzerine ortaya çıkan bu durum karşısında öğretmen okul idaresine şikayet edilmiştir. Eğitim Sen İzmir 2 No`lu Şube Başkanımız Hasan Ali Kılıç da; bu ayrıştırıcı tutum karşısında sendikamızın her zaman öğrencinin tarafında olacağını açıklamıştır.

Okul içerisinde dinsel, cinsel, sınıfsal ya da herhangi bir gerekçeyle öğrenciler arasında ayrım yapılamayacağını bırakın Eğitim Fakültesi`ni bitiren bir öğretmeni çocuklarla iç içe olan herkes bilmektedir. Ayrımcılığın çocuklar üzerindeki etkisi bu kadar ortadayken; sınıf içerisinde öğrencileri açıkça ayırmanın daha fazla kamplaşma ve kutuplaşma yaratmaktan başka hiçbir faydası yoktur. Bir öğretmenin görevi çocuklara ‘alevi mi sünni mi olduklarını sormak` değil, öğrenciler arasında eşitlik, özgürlük ve demokrasi bilincini geliştirmektir.

Eğitim Sen olarak; yapılanları asla kabul edemeyeceğimizi tekrar bildirmek ister, tüm yetkililere ayrımcılık yapan öğretmen hakkında bir an önce soruşturma açılması için çağrıda bulunuruz. 

 

EĞİTİM-SEN

.kamuajans.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol