Öğretmen Diyarı

Eğitim-Sen: KPSS ile atamayı arar duruma geleceğiz

Eğitim-Sen Genel Başkanı Karaca Gaziantep'te: - "Biz KPSS'yi bile kabul etmezken, şimdi yapılmak istenen uygulamalardan sonra KPSS ile atamayı bile arar duruma geleceğiz"

Eğitim-Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, "Biz KPSS'yi bile kabul etmezken, şimdi yapılmak istenen uygulamalardan sonra KPSS ile atamayı bile arar duruma geleceğiz" dedi.


Karaca, şubede düzenlediği basın toplantısında, örgütlenme faaliyetleri ve hedeflerini paylaşmak için Gaziantep'e geldiğini belirterek, örgütlenme sürecini doğrudan etkileyen şeylerden birinin idareci atamalarında yaşanan sorunlardan oluştuğunu kaydetti.


Karaca, "Bir diğeri öğretmen rotasyonu konusu. Bir diğeri stajyer öğretmenliklerle ilgili uygulama. Bir diğeri de toplu sözleşme süreci ki eğitim emekçilerinin yanı sıra tüm kamu çalışanlarının toplu sözleşmesi" diye konuştu.


İdareci atamaları üzerinden Eğitim-Sen üyelerine büyük bir kıyım yapıldığını iddia eden Karaca, şunları kaydetti:


"İdareci arkadaşlarımız kendi okullarında kanun ve yönetmelik çerçevesinde yapılan değerlendirmelerde tama yakın puanlar alırken, milli eğitim komisyonlarında yapılan değerlendirmelerde neredeyse, üyelerimizin tamamı elendi. Müdürlükleri ellerinden alındı. Türkiye genelinde 4 bin civarında müdür arkadaşımız görevinden alındı. İdareciler sadece Eğitim Bir-Sen üyesi olanların tamamına yakını, başarılı gösterilmesiyle idareciliğin, bir siyasi parti idareciliğine Eğitim Bir-Sen idareciliğine dönüştüğü bir süreci yaşadık. Onlarca dava kazandık. Ama arkadaşlarımız görevlerine iade edilmedi. Mücadelemizi sürdüreceğiz."


Karaca, son yıllarda devlet memurları atamalarının KPSS üzerinden yapıldığını, öğretmen atamalarının da yine bu sınavla gerçekleştirildiğini anımsatarak, şöyle konuştu:


"Biz KPSS'yi bile kabul etmezken, şimdi yapılmak istenen uygulamalardan sonra KPSS ile atamayı bile arar duruma geleceğiz. Son çıkarılan yasa ve yönetmelikle stajyer olarak görev başlayan öğretmen arkadaşlarımız, ilk yıl performans değerlendirmesine tabi tutulacak. Arkasından yazılı sınav ve mülakat yapılacak. Mülakat demenin, Türkiye'de torpil demek olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu arkadaşlara 'Eğitim Bir-Sen'e üye olmazsanız stajyerliğiniz kalkmaz' deniyor. KPSS sınavına hazırlanarak atamayı hak etmiş çocuklarımıza mülakat gibi, bir sendikaya üye olmak gibi, bir zorlamayı akıl, mantık, vicdan ve yüreğimiz almıyor. Bu bizim ve diğer sendikaların örgütlenme hakkını bitirmek anlamına da geliyor. Bu hukuka, yasalara, akla, mantığa uygun mudur? Bunu kabul etmiyoruz."

Anadolu Ajansı
 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim