Öğretmen Diyarı

Eğitim-Sen: Kazanılmış haklarımızı kimseyle tartışmayız!

Eğitim-Sen, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin “Evlenip yer değiştirene öğretmenlik yaptırmak zorunda değilim” sözlerine tepki gösterdi.

“Bakan Zeybekçi bilmediği ve anlamadığı konularda yorum yapmayı ve aba altından sopa göstermeyi bırakmalı, kendi işine bakmalıdır” denilen “Eğitim-Sen açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“KAZANILMIŞ HAKLARIMIZI KİMSEYLE TARTIŞMAYIZ”

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, öğretmenlerin atandıktan sonra evlenmesi nedeniyle öğretmen açıklarının kapanmadığını iddia ederek ve “Gittiğin yerde sana öğretmenlik yaptırmak zorunda değilim, o senin sorunun!” diyerek, iktidarın kamu personel rejiminde değişiklik yapılması gerektiğini açıklamıştır. Bakan Zeybekçi, devletin şehirlerde kadroları belirlerken il içinde ihtiyaç duyulan pozisyona göre hareket ettiğini ve işe alımın valiler yoluyla yapılması gerektiğini belirtmiştir.

Bakan Zeybekçi, “Devlet Adana Valisi’ne ‘Al’ diyecek ama vali bilmem ne ilçesinin bilmem ne köyündeki okula öğretmen alacak. İşte ‘Ben Samsun’dan biriyle evlendim gidecektim. Evlen. Evlenme diyen var mı? O okulda kaldığın sürece, vali seni o okula aldığı sürece 657’nin tüm haklarına sahipsin. ‘Gideceğim, tayin istiyorum’ dediğin zaman yok kardeşim. O senin sorunun. Gidecek misin al senin bonservisini git!” ifadesini kullanarak kamu emekçilerinin yasal haklarını yok sayan bir üslupla, hepimizi açıkça tehdit etmektedir. Çalışma şekli ve hakları Anayasa ve yasalarla güvence altına alınan emekçilere gözdağı vermek hiç kimsenin haddi değildir.

“SEÇİM SONUÇLARINA GÜVENEREK TEHDİTLER SAVURMAYIN”

İktidar temsilcilerinin seçimlerin üzerinden bir hafta geçmeden tartışmaya açılan “kamu emekçilerinin iş güvencesinin kaldırılması” gündemine uygun açıklamalar yapması dikkat çekicidir. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin tüm kamu emekçilerine yönelik tehditleri, AKP iktidarının geçtiğimiz 13 yılda kamu emekçilerinin ekonomik, sosyal ve özlük haklara yönelik saldırılarının önümüzdeki dönemde artarak devam edeceğini göstermektedir.

Hiç kimsenin 1 Kasım seçim sonuçlarına güvenerek, emekçilerin en temel kazanılmış haklarını tartışmaya açmaya ve tehditler savurmaya hakkı yoktur. Bakan Zeybekçi bilmediği ve anlamadığı konularda yorum yapmayı ve aba altından sopa göstermeyi bırakmalı, kendi işine bakmalıdır.”

 

Sözcü

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim