Öğretmen Diyarı

Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca: Öğretmenlerin yüreği yanıyor

Tamer Arda ERŞİN
Ankara

Ülkenin içerisinde bulunduğu çatışma sürecinde okulların 28 Eylül’de açılacak olmasını değerlendiren Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, “Doğuda eğitim binaları kullanılamayacak hale geldi. Bu binaların ‘güvenlik’ gerekçesiyle  polis ve askerin kullanımına açıldığı bilgisi, çatışmaların yaşandığı illerdeki arkadaşlarımızdan geliyor. Bu çatışma ortamında öğrenci ve öğretmenlerin can güvenliği yok” diye konuştu. Çatışmalarda ölen gençlerin kendi öğrencileri olduğunu belirten Karaca, “Anne, babalarından sonra en çok öğretmenlerin yüreği yanıyor” dedi.

Çatışmaların sürdüğü bir ortamda eğitimin sağlıklı bir şekilde verilemeyeceği uyarısında bulunan Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, “Şiddet ve kaos ortamında okulların açılması zor. Eğitimin başlaması ve sağlıklı devam edebilmesi için özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da süren çatışmalar sona erdirilmeli. Bu çatışma ortamı sürerse 28 Eylül’de özellikle bölgede yer alan okulların eğitim öğretime başlaması mümkün olmaz” dedi.

SEMİNERLERE OPERASYON ENGELİ

Okulların açılış tarihine kadar okulların eğitim için hazırlanması gerekirken, bunun yapılamadığına dikkat çeken Karaca, “1 Eylül’de öğretmenler eğitim verdikleri kurumlarda seminer çalışmalarına katılacaktı. Ancak bölgede süren operasyonlar buna engel oldu. Öğretmenlerin kendi bulundukları illerdeki seminer çalışmalarına katılmaları istendi” diye kaydetti.

Çatışmalar sonucu gençlerin ölmesine eğitimcileri tepki olduğunu anlatan Karaca, şöyle devam etti: “Öğretmenler insan sevgisini taşıyan ve bu konuda hassas olduğu için bu mesleği seçmiş kişilerdir. Eğitim verdikleri öğrencilerine de bu sevgiyi aşılamaya çalışırlar ve hep barıştan yanalardır. Eğitim verdiğimiz öğrencilerimizin ölüm haberleri geldiğinde, onların anne ve babalarından sonra en çok bizim yüreğimiz sızlıyor. Asker, polis, gerilla hiç fark etmez. Hepsi gencecik çocuklarımız ve birilerinin oy hırsı nedeniyle yaratılan çatışma ortamına kurban gitmemelidir.”

Ölen gençler arasında atanamayan öğretmenler olduğuna da dikkat çeken Karaca, “Öğretmen olma hayaliyle okulundan mezun olan ve atanamayan  bazı eğitimci gençler asker, polis oldu. Bazıları ise artık eğitimden umudunu kesip dağa çıktı. Bunları duyunca yüreğimiz dağlanıyor” diye konuştu.

DÜNYA’DA BENZERİ YOK!

Turizm bahanesiyle okulların açılış tarihinin ertelenmesine de değinen Karaca, şunları söyledi: “Ticari faaliyetler nedeniyle okulların açılışının ertelenmesi kabul edilemez. Ancak Kurban Bayramı tatilinin uzatılması olumludur. Hükümet kötüye giden ekonomiyi biraz düzeltebiliriz hedefiyle okulların açılmasını erteledi. Ancak savaş ortamında ekonomi daha da kötüye gidecektir” diye değerlendirdi.
Dershanelerin kapatılmasının altında farklı gerçekler olduğunun altını çizen Karaca, “Dershanelere biz de karşıyız, eğitim parasız devlet eliyle verilmelidir. Fakat bu dershaneleri kapatıp özel okula dönüştürmek çelişkidir. Zaten buralar dünyada benzeri görülmemiş kurumlar haline geldi. Yarı dershane, yarı özel eğitim kurumu olan yerler icat edildi. Eğitimde özelleştirmenin bir daha adımı atıldı. Konu geçenlerde katıldığım eğitim enternasyonelinde gündeme geldi. Diğer ülkelerde de aynı süreç yaşanıyor. Sermaye eğitim ve sağlıkta özelleştirme peşinde. Devletin vermesi gereken hizmetler sermayeye devrediliyor” dedi.

DİN VE EMEK SÖMÜRÜSÜ

Genel liselerin kapatılmasıyla parası olmayanın din ve meslek lisesine gitmeye mahkum edildiğini vurgulayan Karaca, şunları söyledi: “TEOG sonuçlarında Anadolu veya fen lisesine yerleşemeyen çocuklar buralara yönlendiriliyor. Ya imam hatip ya da meslek lisesi deniyor. Parası olana ‘özel okula yolla’ diye teşvik veriliyor. Devlet kendi okullarına vermediği parayı ‘teşvik’ adı altında bu okullara aktarıyor. Bu okulların kime ait olduğuna baktığımızda sağlık alanındaki özel hastanelerde olduğu gibi iktidara yakın sermayedarlar. Doğudaki ailelere gelince. Zaten bu ailelerin maddi durumu o kadar iyi değil. Buradaki çocuklar gelecekteki hayallerinden mahrum bırakılıyor. Evine geçindirmekte zorluk çeken bir aile 30 bin lira olan özel okul ücretini nasıl ödesin. Kimsenin dini duygularına da karşı değiliz ama buradaki özel okullar da çeşitli cemaatlerin elinde. Hem halkın dini duygularını, hem de parasını sömürüyorlar.”

Kaynak: www.evrensel.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim