Öğretmen Diyarı

Eğitim Sen: 'En Büyük Sürgün Operasyonu Bu'

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Manavgat Temsilcisi Bülent Irmak, "Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yüz binlerce öğretmeni yakından ilgilendiren 'Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği' ilgili sendikalardan görüş ve öneri istiyor, bugüne kadar yapılan keyfi ve siyasi amaçlar ile yapılan düzenlemeler öğretmene eziyet etmeye devam ediyor.” Dedi.


Eğitim Sen şube başkanı Irmak, bugüne kadar defalarca değiştirilen MEB öğretmen atama yer değiştirme yönetmeliği 17 Nisan’da Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdiğini söyledi. Uzun süredir konuşulan zorunlu rotasyon, aday öğretmen performansı ve sözlü sınav gibi konular, öğretmenlerin atanması ve yer değiştirmesi gibi tepki çeken değişiklikler yapıldığını bildirdi. 'Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği' sorunları çözmek yerine ekstra sorun üreterek mağduriyet oluşturacını aktardı.


“ZORUNLU TAYİNLER EĞİTİME KATKI MI VERECEK?”


MEB’in öğretmenleri zorunlu rotasyona sokması eğitimi nasıl çözer, hangi önemli gereksinimi karşılayabilir? diyen Eğitim Sen Manavgat şube başkanı Irmak, başarısı ile ilgili hiçbir tartışma olmayan, hakkındaki disiplin soruşturması sonucu görev yerinin değiştirilmesi önerilmemiş, görev yerinin değiştirilmesi isteğinde bulunmamış, günlük yaşamını (ev, çocuklarının eğitim durumları gibi) buna göre düzenlemiş bir öğretmenin görev yerinin değiştirilmesinin eğitim sistemine hiçbir katkısının olmadığını savundu.


“MEB TARİHİ SÜRGÜN OPERASYONUNU BAŞLATTI”


Eğitim-Sen Manavgat Temsilcisi Bülent Irmak, şöyle devam etti: "MEB, bu düzenleme ile tarihin en büyük sürgün operasyonu için düğmeye basmış, eğitimi kaosa doğru sürüklemeyi başarmıştır. Kurumunda 8 yıldır görev alan bir öğretmenin görev yerinin değiştirilmesi hiçbir anlam taşımaz diyen Irmak, çalışma isteğini ve şevkini kıracaktır. . MEB‘in görevi attığı her adımda eğitim emekçilerini mağdur etmek değil, sorunlarımıza somut ve gerçekçi çözümler üretmektir. 

Bu yönetmelik sorunları çözmek yerine kalıcı sorunlar oluşturmaktadır. Binlerce öğretmeni pek çok açıdan zor durumda bırakacak dayatma var. ' Öğretmenlere rotasyon' uygulamasını yeni bir tasfiye mantığı ile ele almaktadır. Zorunlu rotasyon dayatmasına karşı hukuksal ve örgütsel açıdan mücadele edeceğimiz bilinmelidir." Dedi.

 

Kaynak: sendikahaberleri.com


 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim