Öğretmen Diyarı

EĞİTİM SEN EDİRNE ŞUBE BAŞKANI ‘ÖĞRETMEN STRATEJİ BELGESİ’NE SERT TEPKİ GÖSTERDİ.
Eğitim-Sen Edirne Şube Başkanı Ayhan Fırtına, geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren ‘Öğretmen Strateji Belgesi’ne sert tepki gösterdi. Uygulamanın öğretmenleri performans kıskacına alacağını savunan Fırtına, angarya çalışmayı da arttıracağını iddia etti.

Uygulamayla öğretmenlerin 4 yılda bir sınava tabi tutulacağını belirten Eğitim-Sen Edirne Şube Başkanı Fırtına, “Bu süreçte öğretmenlerin çalışmalarının takip edildiği, hangi somut ve bilimsel kriterlere göre değerlendirme yapılacağı belli olmayan bir “zorunlu performans sistemi” getirileceği belirtilmektedir” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, ‘Öğretmen Strateji Belgesi’nde öğretmen atamalarında yazılı sınavın yanı sıra alternatif değerlendirme yöntemlerinin de kullanılacağını belirttiğini hatırlatan Fırtına, ‘15 Temmuz sonrasında hayata geçirdiği mülakat sistemini temel alan yaklaşımın süreceğini ilan etmiştir. ‘Çoklu veri kaynağına dayalı değerlendirme’ olarak ifade edilen bu yaklaşımın öğretmen atama sistemi ve istihdamında yeni sorunları beraberinde getirmesi kaçınılmaz olduğu gibi, bu uygulamanın iş güvencesinin altını boşaltması, öğretmenlerin geleceğini tamamen iktidarın ve idarenin insafına bırakması kaçınılmazdır” diyerek uygulamayı eleştirdi.

“Büyük bir çelişki”

Fırtına şunları kaydetti: “Öğretmen yeterliliklerini evrensel standartlar yerine ‘çoklu değerlendirme’ ve ‘performansa göre’ ölçmeyi temel alan MEB, gideren ayrışan ve kutuplaşan okullardaki mevcut sorunları dikkate almadığını bir kez daha göstermiştir. Öğretmen yeterlilikleri yukarıdan ya da masa başında belirlenen standartlara göre değil, aşağıdan, okulun gerçek sorunlarını dikkate alacak ve bu sorunlara kalıcı ve uygulanabilir çözümler üretmek için tabandan geliştirilmesi gerekmektedir.

Öğretmen atamalarında önkoşul ölçütlerinin belirlenmesi konusunda lisans ve yüksek lisans derecesi almış olanlar arasından atama yapılacağı belirtirken, lisansüstü eğitim yapan öğretmenlere yönelik teşvik edici uygulamaların hayata geçirileceği ifade edilmektedir. MEB’in öğretmenlerin mesleki gelişimi açısından önem taşıyan yüksek lisans ve doktora eğitimini yapmak istenen eğitim emekçilerine her fırsatta zorluk çıkarması büyük bir çelişkidir.

Eğitim emekçilerinin performansları ve akademik başarılarının yanı sıra sınavdan aldıkları puana ve ne kadar objektif olacağı son derece tartışmalı olan performans değerlendirme sistemine göre görevde yükselecek olmaları, yaptıkları işin önemi ve niteliği ile terstir. Performans ve çoklu değerlendirme sistemine göre öğretmenlerin sorumlulukları, statüleri, kariyerleri ve haklarının belirleneceği bir model önermek, yüz binlerce öğretmeni birbirine karşı acımasız bir rekabete sokacak, bu durumdan en büyük zararı eğitim sistemi görecektir.

‘Öğretmenlerin Statüsü Tavsiye Kararı’ önerisi

‘Öğretmen Strateji Belgesi’ yerine, ‘Öğretmenlerin Statüsü Tavsiye Kararı’ uygulanmalıdır. Okulda eğitim-öğretimin niteliğinin yükseltilmesi öğretmenlerin mesleki gelişiminin zorunlu koşul olduğundan hareketle, mevcut hizmet içi eğitim anlayışı, işyerinde öğrenmeye dayalı olarak dönüştürülmeli; katılanların mesleki deneyimlerinden yararlanmayı esas alarak, karar verme süreçlerinde öğretmen örgütlerinin katılımı sağlanmalıdır.”

Alıntı: http://www.edirneyenigun.com/haber/14689/strateji-belgesine-tepkiler-buyuyor.html

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim