Öğretmen Diyarı

Eğitim – Sen Bergama Temsilcisi'ne 4+4+4 Cezası

İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Duman’ın şikayeti üzerine hakkında dava açılan Kuşçu’ya ‘işyeri dokunulmazlığını ihlal ettiği’ gerekçesiyle 3 bin lira para cezası verildi.

Eğitim-Sen Bergama Temsilcisi Hasan Hüseyin Kuşçu, 7 Haziran 2012 tarihinde, görevli olduğu Osman Nuri Ersezgin İlköğretim Okulu’nun velileri ile 4+4+4 uygulaması kapsamında okulun durumunu öğrenmek amacıyla Bergama İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gitti. İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Duman’ın Bergama Kaymakamlığı’nda toplantıda olması nedeniyle grup, merdivenlerde müdürü beklemeye başladı. İddiaya göre, Müdür İlyas Duman binaya gelişinde grup tarafından alkışlanarak protesto edildi. Müdür İlyas Duman, gruba seslenerek “Çok kalabalıksınız aranızdan 3 temsilci seçin. Sizin sorduklarınıza cevap vereyim” diyerek makamına geçti.

Bunun üzerine grup da makam odasına girdi. İlyas Duman, Bergama Emniyet Müdürlüğü’nü arayarak ihbarda bulundu ve makama gelen polisler grubu dışarı çıkarttı. Bu olay nedeniyle Hasan Hüseyin Kuşçu hakkında disiplin soruşturması başlatan Milli Eğitim Müdürlüğü ayrıca savcılığa şikayette de bulundu. Bergama Cumhuriyet Savcılığı, Kuşçu’nun ‘işyeri dokunulmazlığını ihlal ettiği’ görüşüne vararak, Bergama Sulh Ceza Mahkemesi’nde dava açtı.

Davanın ilk duruşmasına ifade veren sanık Hasan Hüseyin Kuşçu, “Ben Eğitim-Sen Bergama Temsilcisi olarak üyelerim olan öğretmenlerin ve velilerimin 4+4+4 yasasından ne derece etkileneceğini sormaya gitmiştim. Bana Türk Ceza Kanunu’nun 116/2 maddesine göre dava açılmış. Bu madde konut ve işyeri dokunulmazlığını ihlal etmektir. Milli Eğitim Müdürlüğü ise ne bu tür bir işyeridir ne de konuttur. Kamuya açık bir binadır. Biz de bilgi almak amacıyla kamuya açık bir binaya gittik” dedi.

Şikayetçi olduğunu belirten İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas Duman ise Kuşçu’nun yaklaşık 70-80 kişi ile birlikte gelip, odasına girdiğini söyledi. Daha sonradan velilerle konuştuğunu, onları Kuşçu’nun kışkırttığını öğrendiğini söyleyen Duman, bu yüzden sadece kendisinden şikayetçi olduğunu anlattı.

SUÇLU BULUNDU

Bugün sonuçlanan davada Bergama Sulh Ceza Mahkemesi Hakimi, Kuşçu’yu ‘İşyeri dokunulmazlığının ihlali’nden suçlu bulup, 150 gün karşılığı 3 bin lira para cezasına çarptırdı.

Sendika temsilcisi olarak kendisine ceza verilmesine anlam veremediğini belirten Kuşçu, velilerin bilgilendirilme haklarının olduğunu, kendisinin de sendika temsilcisi olarak bu hakkını kullandığını söyledi. Kuşçu, “Bu sendikacılığın sesini kısmak isteyen anlayışın tipik bir örneğidir. Bu tip susturma karşısında biz susmayacağız. Yasal haklarımızı her platformda aramaya devam edeceğiz” diye konuştu.

- İzmir / Bergama DHA


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol