Öğretmen Diyarı

EĞİTİM SEN ; ATAMASI YAPILMAYAN ÖĞRETMENLER, İNTİHAR EDİYOR
 Ağustos ayında beklenen öğretmen atamalarının ertelenmesi üzerine bir açıklama yapan Eğitim-Sen şubesi yetkilileri, şuana kadar bu nedenle 42 öğretmenin intihar ettiğini söyledi
Ülkemizin en büyük sorunlarından olan atanamayan öğretmenler ağustos atamalarının yapılmayacağının duyurulmasından ardından duruma büyük tepki gösterdi. Atanamayan öğretmen adayları, ağustos atamalarının yapılmasını ve bu sorun çözülene kadar eğitim fakültelerinin kontenjanlarının sınırlandırılmasını istedi. Atanamayan öğretmenlerin geçtiğimiz gün ziyaret ettiği Eğitim-Sen Kocaeli Şubesi’nden yazılı bir açıklama yayınlandı. Açıklamada ise şu ifadeler yer aldı:
 
ÖĞRETMENLER İNTİHAR EDİYOR
“Eğitim sisteminin ihtiyacı doğrultusunda atama yapılmaması Türkiye’nin kısa süre içerisinde ‘işsiz öğretmenler’ sorunuyla karşı karşıya kalmasına sebep olmuştur. Bu durum ‘atama bekleyen işsiz öğretmen’ sayısını her geçen yıl artırarak işsiz öğretmenleri büyük bir strese sokuyor, hatta intiharlara kadar varan olumsuz sonuçlar doğuruyor. Ne yazık ki bu güne kadar ataması yapılmadığı için 42 öğretmenimiz intihar etmiştir.
 
PSİKOLOJİLERİ UMURSANMIYOR
Eğitim fakültelerinden başarıyla mezun olmak öğretmen olmak için yeterli görülmüyor, öğretmenlerden KPSS ve Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) sınavlarına girmeleri isteniyor. Öğretmen atamalarının 2017 Şubat ayında olacağının söylenmesi 400.000’i aşkın atama bekleyen öğretmenin umutsuz bir beklenti psikolojisine sürüklenmesine sebep olmaktadır. Atama bekleyen öğretmen sayısı katlanarak artarken bu süre zarfında sözleşmeli öğretmen, ücretli öğretmen gibi öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştıran güvencesiz istihdam uygulamaları hayata geçiriliyor, öğretmenler kendi meslekleri dışındaki işleri yapmaya zorlanıyor.
 
BEKLENTİLER GİDERİLMELİ
Gelinen noktada, hükümet ve Milli Eğitim Bakanlığı, zaman kaybetmeden hem atama bekleyen öğretmen adaylarının ve ailelerinin mağduriyetini sonlandırma hem de yapılan hatayı tamir etme adına 2016 yılı ağustos ayında en az ihtiyaç kadar öğretmen ataması yapmak suretiyle bu yöndeki beklentilere cevap vermelidir. Bundan sonra da öğretmen yetiştiren eğitim fakültelerinin kontenjanları mevcut yığılma dikkate alınarak MEB, YÖK ve üniversiteler arasında ihtiyaca göre belirlenmelidir.”

Berna Sönmez
Kaynak: www.bizimkocaeli.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim