Öğretmen Diyarı

Eğitim-Birsen Öğretmen maaşını %14 artırdık

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Şube'nin kongresine katılan Esat Tektaş gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Öğretim Elemanlarının Maddi Durumlarının Biran Önce İyileştirilmesi Gerekmektedir

Üniversite Şube Kongresi'nde konuşan Esat Tektaş, şunları söyledi: “Yükseköğretim kurumlarının ikinci öğretim yapan birimlerinde görevli öğretim elemanları ile idari personele yasal çalışmasaati bitiminden sonra ikinci öğretime yönelik fiilen yaptıkları fazla çalışmasüreleri için fazla çalışmaücreti ödeneceğinin müjdesini bu vesile ile vermek istiyorum. Kamu Personeli Danışma Kurulu Toplantısında ayrıca, başta 4/C'lilerin kadroya alınması, akademisyenlerin mali haklarının iyileştirilmesi, sicil affı gibi birçok talebimiz görüşülmüştür.

Üniversitelerde görev yapan öğretim elemanlarının maddi durumlarının biran önce iyileştirilmesi gerekmektedir. Bu konuda Yükseköğretim Kurulu Başkanı Gökhan Çetinsaya ve Çalışma veSosyalGüvenlik Bakanı Faruk Çelik ile tekrar görüşüp Sayın Başbakan ile de konuyu görüşüp rapor şeklinde ileteceğiz. Bu konuda mutabakata varılmıştır. Bu hususta sonuç alacağımıza inanıyorum. Yükseköğretim kurum ve kuruluşları ile üst kuruluşlarda görev alan öğretim elemanları hakkında sicil uygulamasının kaldırılması, Her türlü atama, yükselme, akademik unvanların kazanılması ve diğer özlük işlemlerinde sicillerin dikkate alınmaması; bu madde kapsamındaki personel hakkında 657 sayılı kanunun ilgili maddesinin uygulanması hususunda da çalışmalar yürütülmektedir. YÖK Genel Kurulu'nda ilgili değişikliğin sağlanması için ısrarımızı sürdüreceğiz.”

Taban Aylık Zammıyla Eğitim Çalışanlarının %95'ine Daha Fazla Gelir Elde Ettik

Eğitim-Bir-Sen'in yetkili sendika sıfatıyla oturduğu iki toplu sözleşmede masadaki kararlı duruşu ve son toplu sözleşmedeki performansı , bundan önceki dönemlerde yetkili olan iki sendikanın eğitim çalışanları adına kazanım üretme adına yetersizliklerinin tescillendiğini ifade eden Tektaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Son yapılan toplu sözleşmede masada verilen mücadeleler sonucu hükümetinmemura önerdiği taban aylık zammı 100 TL'den 175 TL'ye çıkarılarak %75 lik bir artış sağlanmıştır. Öğretmenlere önerilen 40+40 TL'lik özel hizmet zammı 75+75 TL'ye çıkarılarak % 87,5'lik artış sağlanmıştır. 4/C'lilere önerilen 150 TL'lik zam 350 TL'ye çıkarılarak % 233 oranında artış sağlanmıştır. Bu mücadeleler sonucu hükümet teklifinin bütçe maliyeti 5 milyar TL'den 8 milyar TL'ye çıkarılmıştır. Sonuçta taban aylığı % 17 artırdık. Öğretmen maaşını %14 artırdık. Emekli maaşlarına 146 TL artış sağladık. 4/C'lilere % 50 iyileştirme sağladık. Emekli ikramiyesine 5.250 TL artış sağmamış olduk.”

 

personelmeb.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim