Öğretmen Diyarı

Çocuk Hakları Sözleşmesi kitabını öğrencilere dağıtan öğretmene soruşturma açıldı
 ESKİŞEHİR Milli Zafer İlkokulu sınıf öğretmeni Zekai Yıldırım hakkında, CHP'li Odunpazarı Belediyesi tarafından bastırılan Resimli Çocuk Hakları Sözleşmesi kitabını öğrencilere dağıttığı için soruşturma açıldı.
Eğitim- Sen üyeleri öğretmen Zekia Yıldırım'ın görev yaptığı Milli Zafer İlkokulu önünde toplanarak basın açıklaması yaptı. Eğitim- Sen Şube Başkanı Serkan Demir, üyeleri olan öğretmen Zekai Yıldırım'ın öğrencilerine Odunpazarı Belediyesi tarafından hazırlanan Çocuk Hakları Sözleşmesi kitabını dağıttığı için hakkında soruşturma açıldığını söyleyerek şunları kaydetti:
"Milli Eğitim, okullara ve sınıflara zorla kitap satılmasını sağlarken, çocukların kendi haklarını anlattığı kitabı ücretsiz dağıtan üyemize soruşturma açılması izninin vermesi bir skandaldır ve hiç bir gerekçesi olamaz. Üyemiz, bir öğretmen duyarlılığı ile Odunpazarı Belediyesi tarafından hazırlanan ve görsel olarak desteklenen Çocuk Hakları Sözleşmesi kitabını öğrencilerinin haklarını öğrenmesi ve bilinçlenmesi için önce kendi sınıfına dağıtmıştır. Diğer öğretmenler de istediği için kitabın getirilmesine yardımcı olmuştur. Burada bir zorlama olmadığı gibi belediye reklamı yapma amacı da yoktur. Çocuk Hakları Sözleşmesi, çocukların anlayacağı bir dille özetlenip resimlendirilerek kitap haline getirilmiştir. Üstelik kitap, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da onaylıdır. Tam da çocuk istismarlarının yoğun yaşandığı bu günlerde öğrencilerin ve ailelerinin hakları konusunda bilinçlenmelerinde ne gibi bir sakınca olabilir?"
Serkan Demir, konuyla ilgili olarak Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen'le görüştüklerini de söyleyerek, "Sendikamız, Milli Eğitim Müdürü ile durumu görüşmüştür. Milli Eğitim'den izin alınmaması, belediye başkanının larının olması ve Türkiye'nin çekince koyduğu maddeler konusunda yanlış bilgi verilmesi gerekçe olarak sunulmuştur. Kitapta yer alan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt'un çocuklarla çektirdiği bir ın bulunması, siyasi olarak değerlendirilmektedir. Bu belediye bir kamu kuruluşu değil midir?" dedi.
Kaynak:DHA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim