Öğretmen Diyarı

Cinsiyetçiliğin yükseldiği bir yıl oldu

Esra ÜLKAR
Eğitim-Sen Merkez Kadın Sekreterliği ‘Eğitimde Cinsiyetçilik Raporu/2015’ raporu yayımladı.

Raporda öne çıkan bulgular şöyle:

OECD’DE SONDAYIZ

“2015’te dünya sırlamasında ilerlediğimiz tek alan cinsiyetçilik. Dünya Ekonomik Forumu’nun 2015 Küresel Toplumsal Cinsiyet Uçurumu Raporu’nda, 2014’te toplumsal cinsiyet endeksinde 125’inci olan Türkiye, ekonomik katılım ve fırsat eşitliğinde 132’nci, eğitimde 105’inci, siyasi güçlenmede ise 113’üncü sırada yer aldı. Eşitsizlik en çok siyasi güçlenme, ardından ekonomik katılım alanlarında öne çıktı.

142 ülkede ekonomik katılım ve fırsat eşitliği, eğitim, sağlık ve siyasi güçlenme konularında toplumsal cinsiyet eşitliğinin incelendiği raporda Türkiye 125’inci oldu. 2015 yılındaki raporda, Türkiye’nin OECD ülkeleri arasında toplumsal cinsiyet eşitliğinde en düşük ülke olmaya devam ettiği görüldü. 2015 OECD raporuna göre Türkiye’de eğitim; okuryazarlıkta 102, ilköğretimde okullaşma oranında 103 ve ikinci öğretimde 96’ncı sırada. 

İŞÇİ VE ÖĞRENCİ

Okula gittiği halde ev işi dahil çeşitli işlerde çalıştırılan çocuk sayısı 7 milyon, çalıştırılan çocukların eğitimi terk oranı ise yüzde 21. MEB’nin 2014 yılında açıkladığı verilere göre, Kürt nüfusunun yoğun olarak yaşadığı bölgelerde; erkek çocuklar kız çocuklara göre daha fazla okula gitmiyor.

Kaynak: Hürriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol