Öğretmen Diyarı

CERATTEPE’Yİ SAVUNAN ÖĞRETMENLERE SORUŞTURMA AÇILDI
 Eğitim Sen Artvin Şube Yürütme Kurulu, bir açıklama yaparak soruşturmaları değerlendirdi. Açıklamada, Anayasa’nın 56. maddesinde yer alan ‘Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek, devletin ve vatandaşların ödevidir’ hükmü ve Eğitim Sen tüzüğünde yer alan ‘Ekolojik dengenin tarihi ve kültürel çevrenin korunması için mücadele eder’ ilkesi hatırlatıldı.

İnsani ve hukuki sorumluluk ile yaşanabilir bir çevre bırakmanın bilinciyle hareket edildiğinin vurgulandığı açıklamada, açılan davalarda savcılığın ‘Suç unsuru bulunamamıştır, kovuşturmaya gerek yoktur” kararı almasına rağmen, müfettişlerin kendilerini savcılık makamı yerine koyarak soruşturma açtıkları vurgulandı.

Açıklamada, Valilik ve maden şirketinin yönlendirmesiyle, veliler ile rehberlik servislerinin haberi olmadan öğrencilere, “Öğretmenleriniz derslerde maden karşıtı propaganda yapıyor mu?” sorusu sorulup verilen cevapların tutanakla imza altına alındığı bildirildi. Öğrencilerin cevabının ise “Öğretmenlerimizin propaganda yapmasına gerek yok. Biz zaten Cerattepe’de maden çıkarılmaması gerektiğini biliyoruz” olduğunun belirtildiği açıklamada, “Artvin halkının bu onurlu mücadelesine olan bağlılığımızı haykırıyor, çocuklarımızın bombalarla öldürülmediği bir ülke isteğimizi yineliyor ve Cerattepe geçilmez, Artvin halkı yenilmez diyoruz.” denildi.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim