Öğretmen Diyarı

Bu ilde sadece İmam Hatip açılıyor!

Bartın Eğitim Sen , Bartın'da iki yıldan beri İmam Hatip dışında hiçbir yeni okul yapımının söz konusu olmadığına dikkat çekti.

Yılbaşında öğretmenlere attığı mesajlarla “yılbaşının hırıstiyan propagandası” olduğunu belirten; AKP adaylarıyla birlikte okulları dolaşıp seçim çalışmaları yapan Bartın Milli Eğitim Müdürlüğü yeni bir skandala daha imza attı.


Bartın’da iki yıldan beri sadece İmam Hatip Okulu açıldı. Toplam yedi imam Hatip okulu ve bölümü kuruldu. Bazı okullar İmam Hatip’e dönüştürüldü. Bunun yanında inşaatı sürdürülen ve hazırlığı yapılan İmam Hatip sayısıyla ildeki İmam Hatip okulu sayısı 15’e ulaşacak.


“BAŞKA OKULA İHTİYAÇ YOK MU?”


Bunun yanında İmam Hatip dışında hiçbir yeni okul yapımının söz konusu olmadığına dikkat çeken Bartın Eğitim Sen Yürütme Kurulu soruyor:


“Bu ilin İmam Hatip dışında başka okula ihtiyacı yok mu? Bu ilin Meslek liseleri, Anadolu liseleri, normal ilkokul ve ortaokullara ihtiyacı bulunmuyor mu?”


Bartın Eğitim Sen Yürütme Kurulu’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:


” ÖĞRENCİLERİ İKTİDARIN ARKA BAHÇESİ OLACAK”


Amacın ne olduğu açık; gidilecekse İmam Hatip’e gidilsin ve orada iktidarın arka bahçesi olacak öğrenciler yetişsin.


imam-hatipŞimdi de açılan onca İmam Hatip okuluna öğrenci bulmak için okul müdürlüklerine ve velilere Milli Eğitim yoluyla öğrenci kazandırmaya çalışılıyor. Milli Eğitim Müdürlüğü okullar aracılığıyla gönderdiği yazıda aleni biçimde İmam Hatip’lere yönlendirme yapılması isteniyor.


Öğrencilerimizin kendi ilgi ve yeteneklerine göre yetiştirilmesini esas alan Milli Eğitim Temel Kanuna aykırı bu uygulamalar tüm öğrencilerin İmam Hatip programından geçirilmesini amaçlamaktadır. Bu bilimsel, laik, ve demokratik eğitim anlayışına aykırıdır. Öğrenciler kendi ilgi alanlarına göre okullarda okumalıdır. Programının yarısı din derslerinden oluşan İmam Hatip okullarına bu konuda eğilimi ve becerisi olan öğrenciler gitmelidir. Sanat, bilim, edebiyat, spor gibi becerileri olan öğrencilerin bu eğilimlerini yok sayarak tüm öğrencileri aynı İmam Hatip tornasından geçirerek potansiyellerini yok eden bu uygulamalara son verilmelidir. Halkın çocuklarına dönük bunlar yapılmasına rağmen İmam Hatipleri kurma konusunda özel bir çaba gösteren yöneticilerin kendi çocuklarını kolejlere ve belirledikleri başarılı okullara gönderdiklerini açıkça görüyoruz.


Bartın Eğitim Sen Yürütme Kurulu, “Nasıl bir eğitimin olacağı Milli Eğitim Temel Kanununda belirtilmiştir. Ona uymaya, siyasi gerekçelerinizi bir kenara bırakıp çocuklarımızın geleceği üzerine oyun oynamamanızı önemle rica ediyoruz” diyerek bu konuda yetkili olan tüm yöneticileri insaflı olmaya, demokratik ve adil davranmaya çağırdı.

imam-hatip

www.sozcu.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim