Öğretmen Diyarı

Bilerek eyleme katılanlara ihraç, bilmeyene maaş kesimi
İzmir'de Milli Eğitim Bakanlığı'nın 29 Aralık greviyle ilgili suçladığı öğretmenlerle ilgili ilginç bir gelişme yaşandı. 

KESK'in aldığı karar doğrultusunda Eğitim Sen tarafından gerçekleştirilen 29 Aralık greviyle ilgili olarak soruşturulan yüzlerce öğretmen 'bilerek eyleme katılan' ve 'içeriğini bilmeyerek eyleme katılan' şeklinde ikiye ayrıldı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Maarif Müfettişleri Başkanlığının onayıyla başlattığı soruşturma kapsamında öğretmenlerden 'bilerek ve bilmeyerek eyleme katılanlar' şeklinde savunma yapmalarını istedi.

Tutanağa yansıyan ifadelerde, "29.12.2015 tarihinde anılan Konfederasyon ve bağlı sendika tarafından gerçekleştirilen söz konusu eyleme, eylem kararı içeriğini bilerek katıldıkları anlaşılan" denildikten sonra eyleme bilinçli katıldığı varsayılan öğretmenler sıralanıyor.

Ardından, "Eylem kararı içeriğini bilmemekle birlikte sendikal faaliyet kapsamında olmayan anılan eyleme katılmak suretiyle bir gün süreyle okulundaki görevine gelmediği anlaşılan" ifadeleri kullanılarak eyleme bilinçsiz katıldığı varsayılan öğretmenler sıralanıyor.

Bilmeden katıldığı varsayılanlar için 1/30 oranında maaş kesim cezası istenirken bilerek eyleme katıldığı varsayılanlar ihraç istemiyle yüksek disiplin kuruluna sevk edildi. 

Buca'da 164. Bergama'da 40,  Menderes'te 24 ve Dikili'de 2, öğretmen için maaş kesim istenirken, Bergama'da 34, Dikili'de 40, Menderes'te 18 ve Buca'da 76 öğretmen için ihraç istenerek yüksek disiplin kuruluna sevk edildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Eğitim Sen İzmir 5 No'lu Şube Başkanı Savaş Candemir, 29 Aralık grevini bölgede hayatın olağan akışını engelleyen gelişmelere karşı çıktıkları için yaptıklarını belirterek, "29 Aralık grevini biz süresiz izne ayrılan öğretmenler için yaptık. Okulları kapatılarak eğitim hakkı elinden alınan öğrenciler İiçin yaptık. Ülkenin bir bölümünde devam eden çatışmalı ortamın sona ermesi ve barış talebiyle yaptık" ifadesini kullandı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim