Öğretmen Diyarı

Açığa Alınanlarla İlgili Milli Eğitim Önünde Eylem!

Eğitim Senli bir grup öğretmen ile bazı siyasi parti temsilcileri, öğretmen ihraçlarına karşı pankart açıp slogan attı EĞİTİM ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Antalya Şubesi, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevden ihraç edilen öğretmenler için basın açıklaması yaptı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplanan Eğitim Senli bir grup öğretmen ile bazı siyasi parti temsilcileri, pankart açıp slogan attı. Basın açıklamasını okuyan Eğitim SenAntalya Şube Başkanı Kadir Öztürk, eğitim ve öğretim yılının açılmasına sayılı gün kala, 1 Eylül gece yarısı çıkarılan 672 sayılı KHK ile tek seferde 28 bin 163 öğretmene adil yargılama ve savunma hakkı tanınmadan kamu görevinden ihraç edildiğini kaydetti.
Temsilciler görüştüMEB'in açığa almaları hangi yasal soruşturma ve delillere dayandırdığını açıklamamasını eleştiren Kadir Öztürk, "Daha da vahimi, kendisini yargının yerine koyarak ve yaratacağı hukuksal sonuçları düşünmeden doğrudan hüküm vererek hareket etmesi göz göre göre suç işlediğini göstermektedir" dedi. Beş sendika üyesi, basın açıklamasının ardından İl Milli Eğitim Müdürü ile görüşmek için müdürlük binasına girdi.  
Bu arada, polis ile sendikacılar arasında kısa süreli tartışma yaşandı. Sendika temsilcileri Milli Eğitim Müdürlüğü binasına girerken, dışardakiler de yarım saat oturma eylemi yaptı. Şimdilik bir liste yok Görüşmeye katılan Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürk, dışarda bekleyenlere görüşme hakkında bilgi verdi ve şunları söyledi: "Milli Eğitim Müdürü şehir dışında olduğu için Müdür Vekili Hasan Tevke ile görüştük. Tevke, kendilerine isim listesi gelmediğini söyledi. Şu anda Antalya'da açığa alma durumu olmadığını belirtti. Onlar da bizim gibi konuyu basından öğrendiklerini söyledi. Ancak yarın ne olur bilemediğini de sözlerine ekledi. Şimdi bekleyip göreceğiz."

SÜLEYMAN EKİN Antalya/Milliyet Akdeniz
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Buna 1 yıl önce

Haberde "PKK lı öğretmenlerin açığa alınmaları" şeklinde bir ifade kullanılmış. Bu kesinlikle yanlış bir ifade asıl ifade "sadece barış istedikleri için hayatları karartılmaya çalışılan öğretmenler"e destek olmak için yapıldığını ifade etseniz daha doğru ve etik olurdu. Lütfen insanları bu şekilde direkt suçlamayalım. Ki bu öğretmenler açığa alındı şu an itibariyle.

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim