Öğretmen Diyarı

7 yıl geçti, Mehmet Ali öğretmen hala kayıp

Eğitim Sen Şube Başkanı Faik Alkan, sendikalarının üyesi olan ve 7 yıldır kaybolan öğretmen Mehmet Ali Örkmez'in halen bulunamadığını kaydederek, "Eskişehir Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü soruşturmanın akıbetine dair kamuoyuna, ailesine ve sendikamıza açıklama yapmalıdır" diye belirtti.Fen ve Teknoloji öğretmeni Mehmet Ali Örkmez'in görev yapmakta olduğu Eskişehir'in Mihalgazi ilçesinde kaybolduğunu hatırlatan Alkan, 15 Mart 2010 tarihinden beri "Mehmet Ali arkadaşımıza ne oldu?" sorusunu Eskişehir'de sorduklarını, basın açıklaması yaptıklarını kaydetti.

Faik Alkan, yaptığı açıklamada, bütün çabalarına rağmen küçük bir ilçede herkesin bildiği, tanıdığı öğretmen Mehmet Ali'nin kaybolmasına ilişkin soruşturmada geçen bunca zamana karşın hiçbir ilerleme kaydedilmemesinin, soruşturmaların titizlikle yapılmadığı ve hatta ihmal olduğu düşüncesini akla getirdiğini iddia etti. Alkan, "Olayın ilk günlerinde, sendikamız ve ailenin yakın takibi ve kamuoyu baskısı ile bölgede aramalar yapılmasına rağmen soruşturma derinleştirilmemiş ve ortaya atılan iddialara ve çelişkili ifadelere rağmen yürütülen soruşturma kısa süre sonra durdurulmuştur. Geçen 7 yıl içerisinde şehri yönetenler değişse de bizler sorularımızı yanıt alana kadar sormaya devam edeceğiz.

Öğretmen Mehmet Ali Örkmez'in akıbetinin belirlenmesi, her ne yaşanmışsa olayın açığa çıkarılması varsa sorumluların bulunması devletin sorumluluğundadır. Eskişehir Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü soruşturmanın akıbetine dair kamuoyuna, ailesine ve sendikamıza açıklama yapmalıdır. Mehmet Ali'nin kaybolması normal bir kayıp vakası olarak değerlendirilemez. Bir kamu görevlisinin görev yaptığı ilçede kaybolması ve 7 yıldır akıbetinden haber alınamaması bu şehrin yöneticileri için övünülecek bir durum olmasa gerek. Öğretmen Mehmet Ali Örkmez'in akıbetinin belirlenmesi, her ne yaşanmışsa olayın açığa çıkarılması varsa sorumluların bulunması devletin sorumluluğundadır. Eskişehir için, kara bir leke olan bu olaya yeterince ilgi gösterilmemiş ve sahip çıkılmamıştır.

Olayda sorumluluğu veya ihmali olanlar şunu bilsinler ki, Mehmet Ali bu şehrin belleğinden silinmeyecektir. Mehmet Ali'nin öğretmen arkadaşları, öğrencileri, Mihalgazi ve Eskişehir halkı bu olayı unutmayacak unutturmayacaktır. Eğitim Sen olarak arkadaşımızı asla unutmayacağız ve "Kayıp Öğretmen" olarak kalmasına izin vermeyeceğiz. Buradan bir kez daha başta yerel basın olmak üzere tüm Eskişehir kamuoyunu duyarlı olmaya çağırıyoruz. Mehmet Ali hafızamızdan bir an olsun çıkmadı ve çıkmayacak. Aradan kaç yıl geçerse geçsin Mehmet Ali'yi unutturmamak ve adını bu şehirde yaşatmak için elimizden gelen tüm gayreti göstermeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu.


Kaynak: http://www.bolgegundem.com/7-yil-gecti-mehmet-ali-ogretmen-hala-kayip-42628h.htm

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim