Öğretmen Diyarı

7 Öğretmene İkinci Sürgün İddiası

İddialara göre Kocaeli'de 7 tane Eğitim Sen üyesi öğretmen 2. defa sürgün edildi.

 Eğitim Sen Kocaeli şube başkanı Suca Omurca yaptığı basın açıklamasında, Geçtiğimiz aylarda Zehra Emine Öçgüder Anadolu Meslek Lisesi’ndeki 7 öğretmenin, Okul müdürünün girişimleri sonucu başka bir okula gönderildiklerini söyledi. Yapılan uygulamanın haksızlık olduğundan dolayı Sendika olarak konuyu mahkemeye taşıdıklarını belirten Omurca, " Sürgün edilen öğretmenlerle ilgili Kocaeli İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi" dedi.

 Ancak mahkeme kararına rağmen Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ve İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik'in bu karara uymayarak 7 öğretmeni yine sürgün edildikleri okulda görevlendirdiklerini söyleyen Eğitim Sen Kocaeli şube başkanı Omurca, " Sürgün edilen öğretmenlerin tek suçu yandaş sendikaya üye olmamaktı. Bu şekilde çalışanlara karşı önyargılı ve ayrıştırıcı olarak yapılan uygulamalarla iç barış bozuluyor. Verilen cezai işlem demokratik eğitim kurallarına aykırı olduğu kadar yanlı ve hukuksuz bir işlemdir.

 Eğitim Sen olarak yapılan bu uygulamayı çalışanlara karşı baskı ve sistemli bir saldırı olarak değerlendirmekteyiz. Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü çalışma barışını bozmaya yönelik bu tür uygulamadan derhal vazgeçmeli. Sürgün davasının takipçisi olacağız" dedi.  

Ozgurkocaeli.com - Ayşegül Kalaycı

 

Kaynak: sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim