Öğretmen Diyarı

1 Mayıs Hafta İçine Denk Gelirse Öğretmenler Ek Ders Ücreti Alabilir Mi?

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü tatilinin hafta içine denk gelmesi ve TEOG sınavı nedeniyle yaklaşık 947 bin öğretmen o haftaki ek ders ücretlerini alabilecek mi?

Öğretmenlerin, kişi başı ortalama 150 TL'den 142 milyon liralık ek ders ücretini alamayacakları hesaplanıyor. Bu demektir ki öğretmenler yaklaşık 1 haftalık tatilin maaliyetini baya ağır ödeyecek.

Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürk geçen yıl da 1 Mayıs'ın hafta içine denk geldiğini ve öğretmenlerin ek ders ücretlerinin kesildiğini hatırlattı. Ayrıca; Hüseyin Çelik'in Milli Eğitim Bakanı olduğu dönemde çıkarılan yönetmelik nedeniyle bu durumun yaşandığını vurguladı. Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürk, "2009'a kadar tüm öğretmenlerin ek ders ücreti günlük hesaplanıyordu.

Ancak 'MEB Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar'ın 16'ncı maddesinin uygulama şekli, haftalık değerlendirmeye dönüştürüldü. Yani bir öğretmen haftanın 1 günü rapor aldıysa, diğer günlerde derse girse bile o hafta için ek ders ücretini alamıyor. Aynı şekilde resmi tatillerde de durum böyle. Eğer resmi tatil hafta içi bir güne denk geliyorsa tüm haftanın ek ders ücreti kesiliyor." dedi.

 

kamuajans.com

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim