Öğretmen Diyarı

Zihinsel engelli çocuklara robotlu eğitim

Erzincan Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Teknolojileri Bölüm Başkanı olan bilgisayar yüksek mühendisi Durmuş Özdemir, 2 yıl önce zihinsel engelli gençlere matematik dersinde robot kullanmak istedi. Güney Kore’den 15 bin dolara getirilen robota, Durmuş Özdemir tarafından hazırlanan yazılım yüklendi. Yüklemelerin yapılmasının ardından, Erzincan Rehberlik Araştırma Merkezinde zihinsel engelli gençlere ve çocuklara matematik öğretilmeye başlandı.

 

Robot aracılığı ile ’kavram matematik ve sosyal model eğitimi’nin tanıtımı Rehberlik Araştırma Merkezi’nde yapıldı. Tanıtım programına Vali Süleyman Kahraman, Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Erzincan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adem Başıbüyük, Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün ve davetliler katıldı.

 

Yüklenen programla birlikte robot üzerinden zihinsel engelli çocuklara, matematikte dört işlem, uzaklık ve yakınlık ile soğuk ve sıcaklık ölçümleri ile ilgili eğitim veriler. Hayata geçirilen uygulamanın Fatih Projesi kapsamında desteklenerek, zihinsel engelli çocukların eğitimi noktasında faydalı olması amaçlanıyor.

 

Zihinsel engelliler için güzel bir uygulama başlatıldığını vurgulayan Vali Süleyman Kahraman ise uygulama ile zihinsel engellilerin eğitiminin daha rahat hale geldiğini söyledi.

 

kaynak:A.A

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim