Öğretmen Diyarı

Yarıyıl tatilinde \'psikolojiye\' dikkat

 

Tatil dönemi kitaplarında derslerde öğrenilenlerini tatilde unutmamak için eğlenceli etkinliklerle güzel vakit geçirme imkanı sunuluyor. Hazırlanan kitaplar da bilmeceler, bulmacalar, fıkralar, hikayeler, masallar, şiirler, zeka oyunları, testler ve eğlenceli etkinlikler öğrencileri bekliyor.

 

Zambak Yayın Grubu İlkokul Yayın Yönetmeni Murat Olukpınar, yarıyıl tatiline yaklaşıldığı günlerde öğrencilerin tatili verimli şekilde değerlendirmelerinin önemine dikkat çekti. Okula gidilmeyecek olmasının dersleri bir kenara bırakıp tatil bitene kadar yatmak olmadığını vurgulayarak, "Tatilde olmak, televizyon ve bilgisayar bağımlısı olmak anlamına gelmemelidir. Tabii ki çocuklar dinlenmek için kendilerine vakit ayırmalıdırlar ama çok geç vakitlere kadar oturup sabahları da geç kalkarak vücudun alışageldiği biyolojik yapısını bozmamaları gerekir. Bir plan dahilinde öğrendiklerini tekrar ederek tatilde öğrenme kayıpları yaşamamalıdırlar." tavsiyesinde bulundu. Türkiye'de velilerin birçoğunun yaptığı hatanın diğer çocuklarla kendi çocuğunu kıyaslama olduğuna dikkat çeken Olukpınar, şöyle konuştu:

 

"Özellikle karnesinde düşük not bulunan öğrenci velilerinin yaptığı bu davranış son derece yanlıştır. Her çocuk ayrı bir biyolojik gelişime ve zekaya sahiptir. Bu sebeple çocuklar birbirleriyle kıyaslanmamalıdır. Çocuğa yardımcı olmadan düşük not sebebiyle kıyaslama yapılarak aşırı tepki verilmesi onda geri dönüşü olmayan değişik rahatsızlıklara sebep olabilir. Eğer varsa başarısızlık durumu çocukla değerlendirilmeli ve iyi bir planlama yapılarak ikinci döneme daha hazır başlamasına yardımcı olunmalıdır."

 

\"Cihan
 
memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim