Öğretmen Diyarı

Yaramazlık yapan çocuğa nasıl davranmalı?

Çocukların içinde tarif edilmesi oldukça zor, bitmek tükenmek bilmeyen yüksek bir enerji var olduğundan, bu enerji çocukların sık sık yaramazlık yapmasına, ailelerini kızdırmasına sebep olmaktadır. ailelerin kızgınlıkla çocuklarına yanlış davranışlarda bulunması çocuğun psikolojisini olumsuz etkilemekte olduğundan bu makalemizde ailelere yaramazlık yapan çocuklarının psikolojisini etkilemeden nasıl davranmaları gerektiği konusunda önerilerde bulunacağız.

Yaramazlık yapan çocuğa baskı uygulamak, şiddet ortaya çıkarmak çocukların hayatını çekilmez hale getiren davranışlar olduğunu bilmeli, doğru yöntemleri kullanarak çocuğunuzla iletişime geçmeniz önerilir. Çocuğa sorumluluk kazandırmak ve sınırlarını bilmesi gerektiğini ona öğretmeli kesinlikle çocuğunuza sınırsız bir özgürlük kazandırmamalı ya da tam tersi aşırı baskı uygulamamalısınız. Çocuğun yaptığı yaramazlıkları görmezden gelmekte onun daha fazla yaramazlık yapmasına ve sınırını bilmemesine sebep olur. Çünkü sınırsız özgürlük yaramazlıkların devam etmesine neden olur.

Çocuğunuzun doğasında yaramazlık yapma özelliğinin bulunduğunu unutmamalı her zaman adaletli davranışlar sergilemeye dikkat etmelisiniz. Faydalı bir şeyler yaptığı zaman ona küçük ödüller vererek iyi davranışlar sergilemesine yarar sağlayabilirsiniz. Kötü bir davranış sergilediğinde ise ona bunu uygun bir dille anlatmalı ve bir daha yapmaması konusunda söz istemelisiniz. Eğer ki aynı kötü davranışı bir kez daha tekrar ederse yine sinirlenmeden ve kızmadan gene gene doğru yolu ona göster çabasını içine girmelisiniz. Çocuğu olumlu davranışlar sergilediğinde ödüllendirmek onun zamanla kötü davranışlardan uzaklaşmasına vesile olur. Sabırla ona doğru yolu öğretmeye çalışın.

Hormonal nedenlerden kaynaklı ya da sinir hastalıkları sebebiyle de çocuklarını yaramazlık yapıyor olabilir.Böyle bir durumda ise tıbbi yardım almalı, sorunun ne olduğunu öğrenmeli ve hekimlerden bu konuda yardım isteyerek sorunun tedavi edilmesini sağlamalısınız. Unutmayın, kızmak ya da şiddet uygulamak çıkış yolu değildir.

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim