Öğretmen Diyarı

Üniversite Tercihinde Aile Baskısı Tehlikesi

Ataların dediği gibi akıl, akıldan üstündür. Tercih yapacak öğrencinin okuluna, dershanesine ve daha etrafında bu konu ile ilgili uğraşan öğretmenlerine fikir danışmasında büyük fayda var. Ancak yine atalarımızın dediği gibi “40 kişiye sor, bildiğini yap!” Herkesten fikir alın ama nihayetinde kararı siz verin.

ZAMAN KAYBETMEMEK LAZIM

Tercih yapmanın önemli noktalarından biri de öğrencinin kendini tanıması ve kişiliğine, yeteneklerine uygun meslek seçmesidir. Mesela sözel yeteneği parlak olmayan bir öğrencinin sırf puan tutuyor diye hukuk tercih etmesi mesleğini hayat boyu severek yapmamasına neden olabilir.

Bana danışmak için gelen bir kardeşim, milyonların hayalini kurduğu tıp fakültesini kazanmıştı. Fakat kendisi ısrarla bilgisayar mühendisliği istiyordu. Ailesinin zoru ile tıp yazdı ve 1 yıl sonra okulu bırakıp tekrar sınava hazırlandı. Neticede 2 yıl gecikmeli hedefine ulaştı. Ancak ailesi bin bir pişmanlık yaşıyordu. Kendisi kaybettiği 2 yıla acıyordu. Tam da bu noktada şunu söylemek gerekiyor: Ailenin fikrinden ziyade çocuğun kararı daha etkilidir!

Eğer öğrenci hedefine ulaşacak puanı alamamışsa tekrar hazırlanmak doğru karar olabilir. Sınav acemiliğini öğrenci üzerinden atmıştır. Geçtiğimiz sene pek çok konunun temelini atmıştır. Dolayısı ile sınava yeniden hazırlanmak onun adına doğru karar olabilir.

OKULLA SINIRLI KALMAYIN

Şimdiki öğrenciler daha şanslı çünkü tercih yapacakken danışacakları çok yer var. Bununla beraber internette hatırı sayılı ölçüde, bilgi ve yorum var. Bilhassa forum siteleri bu konuda çok ışık tutuyor. Öğrencilerin tercih yaparken buralara da bakmasında kendileri adına yarar vardır.

Son olarak şunu samimiyetle söylemem gerekiyor: Hangi üniversite, hangi bölüm kazanmış olursanız olun oradan iyi, becerikli ve kaliteli diploma almak size kalmış. Zira okul sadece öğretir oysa anlayıp daha iyisini yapmak tamamı ile sizlerin elinizdedir.

Erdinç Güllü, Millet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim