Öğretmen Diyarı

Taklit ve hata, öğrenmede daha etkili olabilir

Fransız Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırmalar Enstitüsü'nden bilim adamlarının (INSERM) araştırması, başkasını ''taklit etmenin'' ve hatalarını gözlemlemenin öğrenmeye daha yardımcı olabileceğini ortaya koydu.

 

Maymunlarla yapılan araştırmada bilim adamları bu hayvanlardan iki nesnenin hangisinin içinde şekerleme olduğunu bulmasını istedi. İlk olarak, iki kez, bilim adamlarından biri şekerlemenin nasıl bulunacağını gösterdi. Önce bilim adamı, başarılı olduğu halde ödüle dokunmadı, daha sonra, bulduğunda şekerlemeyi yedi.

 

Bilim adamları, maymunların gözlemlediğini başarıyla uyguladığını, örneğin önündeki kişi şekerlemeyi bulup yemediyse, şekerlemeye dokunmadığını belirledi.

 

Ayrıca, makak maymunlarının ''gösterici'' içinde şekerleme olmayan nesneyi seçerek hata yaptığında, deneyi daha iyi anladığı da görüldü.

 

Araştırmaya imza atanlardan Elisabetta Monfardini, çalışmada hataların benzerlik kurmayı güçlendirebileceğini de belirlediklerini vurgulayarak, okulda öğretmenin örnek olması için alıştırmayı en iyi bilen öğrenciyi tahtaya kaldırmakla hata yapıyor olabileceğini belirtti. Monfardini, daha az başarılı öğrencilerin benzerlik kurabilmesini ve alıştırmayı öğrenmesini sağlamak için hata yapan öğrencilerin seçilmesinin daha yararlı olabileceğine dikkati çekti.

INSERM,
\"Anadolu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol