Öğretmen Diyarı

Sevgili Veli; Biliyorum Sınıftaki O Yaramaz Çocuktan Her Gün Bir Şikayet Geliyor !

 Sürekli vuran/itekleyen/çimdikleyen/tırmalayan/hatta belki de diğer çocukları ısıran çocuk. Koridorda her zaman benim elimi tutmak zorunda olan çocuk. Ahşap bloklar fırlatılmak için olmadığı için onlarla oynamayı bırakmak zorunda kalan çocuk. Oyun alanında ona durmasını söylediğim sırada parmaklıklara tırmanan çocuk. Bir öfke anında yanındaki çocuğun sütünü yere döken çocuk. Hem de bilerek. Ben bakarken. Ve sonra orayı temizlemesini söylediğimde bütün bir tuvalet kağıdını bitiren çocuk. Hem de bilerek. Ben bakarken. Jimnastik dersinde küfür eden çocuk.
O çocuk, sizin çocuğunuzun öğrenme deneyiminden bir şeyler aldığı için endişeleniyorsunuz. Benim enerjimin ve zamanımın çoğunu aldığı için, sizin çocuğunuzun benden hak ettiği kadarını alamayacağını düşündüğünüz için endişeleniyorsunuz. O çocuk bir gün gerçekten birine zarar verecek diye endişeleniyorsunuz. O “biri”nin sizin çocuğunuz olabileceğinden endişeleniyorsunuz. Kendi çocuğunuzun istediği şeyi elde edebilmek için öfkeyi kullanmaya başlayacağından endişeleniyorsunuz. Çocuğunuzun kalem tutma konusunda zorlandığını gözden kaçırabileceğim için onun akademik olarak geri kalacağından endişeleniyorsunuz. Biliyorum.
Sizin çocuğunuz, bu yıl, bu sınıfta, bu yaşta, O çocuk değil. Çocuğunuz mükemmel değil, ancak genel olarak kurallara uyuyor. Oyuncakları rahat bir şekilde paylaşabiliyor. Eşyaları etrafa fırlatmıyor. Konuşmak istediğinde parmağını kaldırıyor. Ders zamanında ders yapıyor, oyun zamanında oyun oynuyor. Hiç maskaralık yapmadan tuvalete kendisi gidip gelebiliyor. Küfürlü kelimelerin hiçbirini bilmiyor. Biliyorum.
Biliyorum ve ben de endişeleniyorum.
Aslında ben sürekli endişeleniyorum. Ama hepsi hakkında. Sizin çoğunuzun kalemi tutuşundan, başka bir çocuğun harf seslerinden ve şu küçücük olanın utangaçlığından ve bir diğerinin beslenme çantasının sürekli boş olmasından endişeleniyorum. Gavin’in montunun yeterince kalın olmamasından, Talitha B harfini ters yazdığı için babasının ona sürekli bağırmasından endişeleniyorum. Araba kullanırken ya da banyo yaparken kafamın içi çoğunlukla endişelerle dolu.
Ama biliyorum, siz O çocuk hakkında konuşmak istiyorsunuz. Çünkü Talitha’nın ters “B”leri sizin çocuğunuza bir şey kaybettirmez.
Ben de O çocuk hakkında konuşmak istiyorum. Ama size söyleyemeyeceğim öyle çok şey var ki…
Onu 18 aylıkken bir yetimhaneden evlat edindiklerini söyleyemem.
Olası yiyecek alerjileri için özel bir diyette olduğunu ve bu yüzden sürekli ama sürekli aç olduğunu söyleyemem.
Anne babasının dehşet veren bir boşanmanın ortasında olduğunu ve onun anneannesi ile kaldığını söyleyemem.
Anneannesinin ona kötü davrandığından şüphelenmeye başladığımı söyleyemem.
Astım ilaçlarının onu sinirli yaptığını söyleyemem.
Annesinin bekar bir anne olduğunu, sabah açıldığı andan itibaren okula geldiğini ve kapandığı ana kadar okulda kaldığını, evi ile okulu arasında çok uzun bir mesafe olduğunu ve bu yüzden pek çok yetişkinden bile daha az uyuduğunu söyleyemem.
Aile içi şiddete tanıklık ettiğini söyleyemem.
“Sorun değil” deyip bireysel ya da ailevi bilgileri paylaşamadığımı anlayışla karşılıyorsunuz. Sadece O çocuğun davranışları hakkında benim ne yaptığımı bilmek istiyorsunuz.
Size söylemek isterdim. Ama yapamam.
Bir değerlendirme sonucunda ciddi bir konuşma geriliği yaşadığı ortaya çıktığı için konuşma terapisine gittiğini ve terapistine göre öfkesinin iletişim kuramamak ile bağlantılı olduğunu söyleyemem.
Anne babası ile her hafta buluştuğumu ve her ikisinin de bu buluşmalarda genellikle ağladıklarını söyleyemem.
Bu çocukla benim aramda gizli bir el sinyali olduğunu, bu sayede bana bir süre tek başına oturmaya ihtiyaç duyduğunu söylediğini söyleyemem.
Dinlenme saatini kucağımda yatarak geçirdiğini, çünkü bana “Kalbinizin sesini duymak bana iyi geliyor öğretmenim” dediğini söyleyemem.
Üç aydır onun öfke krizlerini titizlikle takip ettiğimi ve günde beş krizden, haftada beş krize düştüğünü söyleyemem.
Mekan değişikliğine ihtiyaç duyduğunu hissettiğimde, bu durumuna yardımcı olmak için ofislerine göndermem konusunda okul yönetimiyle anlaştığımı söyleyemem.
Bir öğretmenler toplantısında ayağa kalkıp gözlerimden yaşlar akarak iş arkadaşlarıma, ona daha fazla dikkat etmeleri için, yine birine vurduğunda ve bu kez bunu bir öğretmenin gözü önünde yaptığında çok sinirlenseler bile ona karşı şefkatli olmaları için yalvardığımı söyleyemem.
Gerçek şu ki O çocuk hakkında size söyleyemeyeceğim o kadar çok şey var ki, iyi şeyleri bile söyleyemiyorum.
Onun sınıftaki işinin çiçekleri sulamak olduğunu ve kış tatilinde bitkilerden biri öldüğü için büyük bir hayal kırıklığı yaşarak ağladığını söyleyemem.
Gök gürültüsü hakkında pek çok meteoroloji uzmanında daha fazla şey bildiğini söyleyemem.
Oyun saatinde genellikle kalemleri açmak için yardım etmek isteğiyle yanıma geldiğini söyleyemem.
Dinlenme saatinde en sevdiği arkadaşının saçını okşadığını söyleyemem.
Bir sınıf arkadaşı ağladığında, hikaye köşesindeki en sevdiği eşyaya koştuğunu söyleyemem.
Gerçek şu ki sevgili veli, sizinle sadece sizin çocuğunuz hakkında konuşabilirim. Bu yüzden size şunu söyleyebilirim:
Eğer, herhangi bir noktada, sizin çocuğunuz, ya da çocuklarınızdan biri O çocuk olduğunda…
Ailevi sorunlarınızı sınıftaki diğer anne babalarla paylaşmayacağım.
Sizinle düzenli, açık ve nazik bir şekilde iletişim kuracağım.
Bütün toplantılarımızda ağlamalarınızı asla yargılamayacağım, ihtiyaç duyarsanız elinizi tutacağım.
Çocuğunuzun ve ailenizin en yüksek kalitede uzman hizmeti almanızı destekleyeceğim ve bu uzmanlarla mümkün olduğu kadar işbirliği yapacağım.
En çok ihtiyaç duyduğu zamanlarda çocuğunuzun ekstra sevgi ve şefkat gördüğünden emin olacağım.
Okul toplantılarında çocuğunuzun sesi olacağım.
Ne olursa olsun, çocuğunuz hakkındaki iyi, şaşırtıcı, özel ve harika şeyleri aramaya ve bulmaya devam edeceğim.
Ona ve size bu iyi, şaşırtıcı, özel ve harika şeyleri tekrar tekrar hatırlatacağım.
Ve bana başka bir veli sizin çocuğunuz hakkında çeşitli endişelerle geldiğinde…
Onlara bütün bunları anlatacağım, hem de en başından itibaren.
Sevgiler,
Öğretmen

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol