Öğretmen Diyarı

SEVGİLİ ANNE-BABALAR, ÖĞRETMENLER,  YAZ BİTİYOR, OKULLAR AÇILIYOR..

Sevgili dostlar, son yıllarda sanat merkezlerinin sayısı mantar gibi çoğalıyor.. Çocuğunuzun sanat eğitimi almasını istiyorsanız, önce dersi verecek kurumu ve ekibi, hocasının pedagojik formasyonu akademik seviyede mi sorgulayınız..

Halk eğitimden alınmış, belediye kurslarından alınmış mezuniyet- hatıra diploma-belgeleri ile belirli bir ders müfredatı programı olmadan eğitimciliğe soyunanlardan çocuklarınızı koruyunuz !..

Son yıllarda sanat merkezlerinin sayısı mantar gibi çoğalıyor..

Ayrıca OKULLARDA ve HALK EĞİTİM MERKEZLERİNDE 
Moda oluverdi çocuklarını resim, müzik, dans, bale, tiyatro-drama, spor, folklor, 
kamera, foto, oyunculuk kurslarına göndermek..

Özellikle orta-lise mezunu bireylerden oluşan anne-babalar daha 2 yaşındaki çocuğunun
"benim çocuğum çok zeki" deyip alıyor kucağına yollanıyor merdivenaltı imalathane tipli kurslara..

Kim bu kurslarda ders verenler....?

Örneğin halk eğitim kurslarının bağlama, gitar, keman, piano, flüt, ney, tiyatro vs.. Müzik aletleri çalma kurslarının verdiği 30-40 saatlik mezuniyet belgeleri ile sağda solda müzik kursu açıp hocalığa girişiyorlar..

Aynı durum iyi portre çizebildiği, bir iki peysaj çalışmaları yapıp halk eğitim resim-heykel kurslarında aldığı eğitim sonunda hemen resim öğreticiliğine soyunanlara ne demeli ?

Son yıllarda tv-sinema dizi castcılarınında şişirmesi ile ve de

yaratıcı drama nın okullarda seçmeli ders olmasını da fırsat bilen ve halk eğitimin 60-90 saatlik yaratıcı drama kurslarından mezun olanlar, hemen okullarda ve yaşadığı şehirde yaratıcı drama kursları açıp 3 yaşdan 18 yaşa kadar çocuk adlandırdıkları farklı yaş gruplarına aynı zaman diliminde 20-30 lu gruplar halinde
ücretli tiyatro kursları açarak sözde oyunculuk eğitimi de 
vermeye başladılar..

Sanat alanında akademik eğitim almış olsalar bile, sanatı bilmek başka şey, sanatı öğretmek başka olmasını da önemsemeden, pedagojik formasyona sahip olmadan sanat merkezleri açıp, birkaç da alanlarında çalışan sözde profesyonelleri de ekibe dahil edip başlıyorlar cahil cesareti örneği sergilemeye..

ÖĞRETME TEKNİKLERİ İÇİNDE EN ÇOK ZAMAN KAYBETTİREN ALAYLILIK SİSTMELİLİĞİ İLE YAPILAN EĞİTİMLER olduğunu söyler pedagog ve psikologlar.. MODERN EĞİTİM SİSTEMLİLİĞİNİ UYGULAMA adına paylaşımlarımız.. dostca ve sanatca.. ALINGANLIK GÖSTERMEK YERİNE İSTİSNALAR DAN
OLDUĞUNU KABUL EDİP.. Destek vermeniz dileğim..  

SUÇLAMAK DEĞİL.. FARKINDALIĞI ARTIRMA adına yazdıklarım..

YANLIŞI SAVUNMAK ve alaylı-okullu karşıtlamasına girişmek değil amacımız..

Alaylılar kadar okullulara da PEDAGOJİ VE PSİKOLOJİ yi daha doğru kullanmalarını öneriyoruz.. ÇUVALDIZI KENDİMİZE BATIRDIĞIMIZ İÇİN ALAYLI DOSTLARA DA İĞNE batırıyoruz belki de.. ama bizim ki SERUM İĞNESİ .. :-)

Kızmıyorum. Üzülüyorum.. Çocuklara sanatı sevdirme ve öğretme iddiası ile girişilen bu sürecde aileler de iyi niyetlerine evlatlarını kurban ettiklerini anlatmak benim işim..

Avrupa da sanat eğitim verecek kişiler öncelikle alanında 4 yıl akademik eğitim alıp uzmanlaştıkdan sonra, sanatçılığı yanında branşını öğretmek istiyorsa mutlaka 920 saat süren " öğretmeyi öğrenebileceği pedagojik formasyonu" alıp 1 yıl uzman bir hocanın asistanlığını yaptıkdan sonra, alanında eğitimci olma hakkı elde ederek halkının evlatlarına sanat eğitimciliği yapıyor ve gercekten de nitelikli sanat takipçisi bireylerin yetişmesinde aktif oluyor..

Bunları bildiğim ve bende bunun doğruluğuna inandığım için, maddi imkanım ve şartlarım elverdiği halde bir sanat merkezi açıp sanat eğitimi verenler arasına girecek cesareti bulamadığım, korktuğum, mesuliyet altına girmek istemediğim için, sadece çocuk oyunları oynamayı, yönetmeyi kendime reva bildiğimden... Elimden sadece ailelere ve eğitimcilere bu konularda danışmanlık yapmak geliyor..
Sevgili dostlar çocuğunuzun sanat eğitimi almasını istiyorsanız..

Önce dersi verecek kurumu ve ekibi, hocasının pedagojik formasyonu akademik seviyede mi sorgulayınız.. Halk eğitimden alınmış, belediye kurslarından alınmış mezuniyet- hatıra diploma-belgeleri ile eğitimciliğe soyunanlardan çocuklarınızı koruyunuz..
İyi niyetle hocalık yapanlarda kendilerini sorgulasınlar lütfen..

Vicdanınız rahat uyuyamadığınızı biliyorum.. Bir suçluluk duygusu içindesiniz.. Ama bu durumun " suçlusu ve sebebkarı siz değilsiniz.. Deyip vicdanınızı rahat bırakmayınız..

İyi niyetle yıllardır tiyatro kursu verenlerin edindiği tecrübelerle doğru-yanlış sürecini kontrol altına alabilen ve sanat hocalığında belirli bir başarı yakalamışlar, kendini ispatlamışlar istisna olmakla... Ama unutmayalım ki, "istisnalar kaideyi bozmaz"..

Sanat eğitimciliğine soyunanlar kendilerini sorgulasınlar lütfen.. Verdiğiniz eğitimin çocukları sanata yakınlaştırdığını zannederken tam aksine uzaklaştırdığını görmeye çalışınız.. Başka tespitlerde var..

Amacım sizi suçlamak değil .. Lütfen kendinizi sorgulayınız.. Sizlere herkonuda yardıma hazırım.. Önce kendinizi eğitin.. Hemen akademik eğitim almaya hazırlanın.. Akademik eğitim aldı iseniz öğretmeyi öğrenmek için en az 720 saatlik pedagojik formasyonunuzu layıkınca tamamlayınız..!

İSTER ALAYLI İSTER OKULLU OSUN ÇAMLARI DEVİRENLER HER SAHA DA VAR.. BEN KENDİ SAHAMDA EN AZ "ÇAM DEVİREN" OLSUN MÜCADELESİ İÇİNDEYİM.. BİNLERCE ÖRNEĞİ GELECEKDE AZALTMIŞ OLALIM DYE FARKINDALIK YARATMA ÇABASI İÇİNDEYİM..

ELEŞTİRMEK VE KATKI KOYMAK ADINA PAYLAŞIMLARINIZI BEKLİYORUZ..

Sevgi ile kalınız...

28 Ağustos 2016

Yrd. Doç. Dr. Rasim Aşın

* Pedagog rejisör,

* İstanbul Esenyurt Üniversitesi Öğretim Üyesi

* Adana Şehir Tiyatroları "Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni"

* Çocuk Tiyatrosu Araştırmaları Merkezi Koordinatörü

oyunrasimasin@hotmail.com - 0551 407 15 25

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim