Öğretmen Diyarı

Sağlıklı ilişki öz güven aşılar

Sağlıklı bir anne-çocuk ilişkisinin temeli, annenin ruh sağlığı ve çocuğa karşı davranışlarına bağlıdır. Hamilelik sürecinde başlayan anne-bebek ilişkisi, doğumdan sonra fiziksel temas ve beslenme yoluyla daha da gelişerek ömür boyu sürecek bir iletişim haline gelir.

 

Bir çocuğun ilk seveceği ve iletişim kuracağı kişi annesidir. Annenin çocuğunu beslemesi, ilgilenmesi ve onu hayata hazırlaması çocukta sevgi ve güven duygusunu oluşturur. Çocuk yetişkin olduğunda bu iki temel duygu aracılığıyla ilişkilerine yön verir ve hayatı yorumlarken ilk olarak anneyi örnek alır.

 

Annenin kokusu, vücut ısısı, sesi ve bakışları çocukla aralarındaki bağı güçlendirir. Bu duygulardan yoksun büyüyen çocuk, bir yetişkin olduğunda çeşitli ruhsal sorunlarla karşılaşabilir. Özellikle 0–3 yaş arası anne-bebek ilişkisi, çocuğun ruhsal hayatının ve öz güven duygusunun temelini oluşturur.

 

Çocuğun anadilini keşfetmesi, yaşadığı dünyayı anlamlandırması ve davranışlarını kontrol etmesi anneyi 'taklit' yöntemiyle gelişir ve soyut ve somut kavramlar yine anneden öğrenilir.

 

Her çocuk biyolojik ve genetik yapısı, zeka, duygusal ve sosyal gelişimi açısından başkalarından, hatta öz kardeşlerinden bile farklıdır. Bu nedenle çocuk yetiştirmenin en önemli noktası, her çocuğa farklı tutumlarla yaklaşabilmek ve içinde bulunulan şartlara göre hareket etmektir. Özellikle ilk 18 ay içindeki eğitim biçimi, çocuğu yetiştirme şekli ve onunla kurulan duygusal etkileşim çocukta güven veya güvensizlik duygularını oluşturur.

 

Anne-çocuk ilişkisi

Bebeklik döneminde anneye bağımlı olan çocuk, 4–5 yaşlarından itibaren 'birey' olmayı keşfeder ve bu dönemde annenin davranışlarının da değişmesi kaçınılmazdır.

 

Bu sancılı dönemde sağlıklı bir iletişim kurabilmek için annelerin dikkat etmesi gerekenler;

 

- Dinleyin ve cevapsız bırakmayın: Dünyaya gözünü açar açmaz size güvenen çocuğunuzun anlattıklarını sabırla dinleyin ve sorularını kesinlikle cevapsız bırakmayın.

 

- Saygı sınırını oluşturun: Çocuğunuzun odasına girerken kapıyı çalmanız, onun da aynı şekilde davranması konusunda size söz hakkı sağlar. Böyle küçük detaylara dikkat ederek çocuğunuzun özel hayata saygı kavramını geliştirebilirsiniz.

 

- Yumuşak ama kararlı bir anne olun: Çocuğunuz 'hayır' dediğinizde sinir krizleri geçiriyorsa sakin, yumuşak; ama kararlı bir biçimde ona açıklama yapın.

 

Baba ile iletişim

Evet, onu 9 ay karnınızda siz taşıdınız ve doğumundan itibaren onunla siz ilgilendiniz; ama çocuğunuzun gelişiminde 'baba' kavramının çok önemli bir nokta olduğunu ve baba-çocuk ilişkisine zaman ve zemin yaratmanın da yine sizin göreviniz olduğunu unutmayın.

 

Unutmayın: En önemlisi 'mutlu bir aile'

Anne-çocuk ilişkisine zarar verebilecek en önemli durum, çocuğun mutsuz bir evlilik içinde, plansız gebelik sonucu dünyaya gelmiş olması. Bu durumda savunmasız bir şekilde hayata gözlerini açan bebek, bir süre sonra annesi tarafından kabul edilse dahi babanın tutumları hem anneyi hem de bebeği olumsuz etkileyebilir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim