Öğretmen Diyarı

Paralel oyun dönemi nedir

İlk başlarda sizin gülücüklerinize verdikleri karşılık, çıkarttıkları sesler aracılığıyla ilerleyen dönemde önce tek başlarına sonra da arkadaşlarıyla oyun oynayarak sosyalleşmeye devam ederler.

 

Bebekler ilk doğduğu andan itibaren çevreleri ile iletişime geçmeye başlar

İlk başlarda bir göz teması ile kurulan bu iletişim arkadaşlık kurmaya, öpücük göndermeye ve "seni seviyorum" demeye kadar uzanır.

 

Bebekler doğumdan sonra öncelikle kendi uzuvlarıyla ve birkaç aylık olunca da çevresindeki uyarıcılarla ilgilenmeye başlar.

 

Bu dönemde hareket eden nesneler, renkli objeler, sesler çocuğun oyunudur

Daha sonra diğer kişilerle sosyal etkileşimi olmadan, oyuncaklarıyla yalnız başına oynar.

 

Yalnız başına oynadığı dönemde grup aktivitelerinde arkadaşlarına katılmaz, çevresindeki çocukların oyunundan etkilenmez ve bağımsız davranır. Çocuklar bu dönemde çevresindeki hiçbir şeyden etkilenmeden oyununa devam etmesidir.

 

Bebekler büyüdükçe 15-24 ay yaş aralığına geldiğinde aynı ortamda, aynı oyuncakları kullanarak oynadıkları bir dönem başlar. Bu oyun türüne paralel oyun adı verilmektedir.

 

Birlikte oynamazlar ve birbirlerinden bağımsız oyunlarını sürdürürler, bir araya getirildiklerinde birlikte oynamakla fazla ilgilenmemektedirler.

 

Birbirleriyle hiç ilgilenmez gözükürken birinin aldığı oyuncağı diğerinin uzanarak onun elinden almaya çalıştığını ya da birinin çıkarttığı sesi diğerinin taklit ettiğini görebilirsiniz.

 

Birbirlerinden bağımsız oynar bir görüntü sergilerler ama aynı anda birbirlerinin davranışlarını gözlemlemektedirler.

 

Paralel oyun çoğu kez aile haricinde sosyal ilişki kurmanın ilk adımıdır Çocuklarımızın ilk arkadaşları paralel oyun arkadaşlarıdır. Paralel oyun dönemini bir köşede oturup tek başınıza yemek yediğiniz aynı zamanda sessizce etrafınızı gözlemlediğiniz bir restaurant olarak düşünebilirsiniz.

 

Paralel oyun aslında birlikte oynama ve kooperatif oynama arasındaki köprü görevini görmektedir.

 

kadinvekadin.net

Anahtar Kelimeler:
Paralel Oyun Dönemi Nedir

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol