Öğretmen Diyarı

Oyuncakların meslek seçmede etkileri

Oyuncak seçerken de dikkatli olmakta fayda vardır. Çünkü oyuncakların meslek seçmede etkili olduğu kanısı araştırma ile ortaya çıkmıştır. Fakat sırf sizin istediğiniz mesleği seçmesi yönünde de çocuklara baskıcı şekilde oyuncak almakta yanlıştır. Çünkü oyuncağın cinsiyeti asla yoktur. Siz ne kadar oynasın diye aldığınız oyuncağı, o sevmediği sürece asla oynamayacaktır. Bundan dolayı oyuncak seçiminde baskıcı olmaktan ebeveynlerin kaçınması gerekir.

 

Oyuncakların seçimi de her yaşa göre uygun olarak belirlenmesi gerekir. Özellikle 0-6 yaş öncesindeki oyuncak seçimi yaşlarına göre olmalıdır. İllaki günümüz popüler oyuncaklardan ziyade geçmişte ebeveynlerin de oynadığı oyuncaklarda alınmalıdır. Bu sayede geçmiş ve gelecek öğretilmiş olacaktır.


Oyuncakların meslek seçmede etkileri ise şu şekildedir:

 

Ahşap oyuncaklar ve oyuncak hamurlar: Ahşap oyuncak ve küpler çocukları matematiksel zekalarının gelişiminin yanında onları geometri ve yaratıcılığı desteklemektedir. Hayal gücünün yansıtıldığı bu oyuncakları seçen çocuklar genelde sanatsal faaliyetlerden olan ressam ve heykeltıraş gibi mesleklerden yana tercih yapmaktadır.

 

Peluş oyuncaklar: bedensel ve sözel zekayı destekleyen oyuncaklardır. Bu çocuklar daha çok sosyal yönden daha girişken yardımsever, kişisel gelişime yatkın kişilerdir. Meslek olarak da psikoloji, sosyoloji, felsefe, halka ilişkiler, sosyal medya.

 

Oyuncak arabalar, kumandalı arabalar: Daha çok sayısal zekayı ön plana çıkaran, teknik ve mekanik zekanın öncesi oyuncaklardır. Bu oyuncakları tercih eden çocuklar daha çok inşaat mühendisi ve makine mühendisi bölümlerine yatkın olmaktadır.

 

Oyuncak toplar: Hareket ve farklı insanlarla etkileşimde olmayı seven çocuklardır. Meslek olarak da spor dalları, mimarlık, organizatörlüktür.

www.memurlar7.net Özel Haber


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol