Öğretmen Diyarı

Okul seçiminde, çocuklara karara dahil etmek motivasyonu arttırır

 

Çocuk, kreş yada anaokuluna gittiyse okul öncesi eğitim aldıysa; bu onlar için yepyeni bir başlangıç olmayacak, daha önce grup içinde paylaşımı ve oyunu bildikleri için okul onun bir üst safhası olacak. Çocuğu okula, anaokulundan itibaren hazırlamak gerek. Bilgilenmenin, öğrenmenin, disiplin ve kurallara uymanın gerekliliği ve getirileri çocuklara aşılanmalıdır.

Aileler çocuğu daha önceden okulla ilgili bilgilendirmelidir, okulda ne yapıldığı, nelere dikkat edilmesi gerektiği, öğretmen, sınıf arkadaşları, sınıf düzeni, okulun nerede olduğu gibi, hatta okul başlamadan önce okula gidilip, okul ve sınıflar gösterilebilir; lavabo, bahçe, teneffüsleri geçirecekleri alanlar tek tek gösterilirse bilgi sahibi oldukça çocuğun endişeleri ve korkuları azalır. Okulun ilk günü en azından çocuk için ne kadar yeni olsa da tanıdık bir ortam olur. Daha önceden yazma, okuma denemeleri yapmak da okul için motivasyonu arttırır.

Çocuğu okul seçiminde de karar aşamasına katarsanız çocuk, kendisinin geleceği ile ilgili bir kararda sorumluluk alarak, okulu ve okul hayatını daha fazla sahiplenir ve özgüveni artar.

Anne-babalar okul öncesi okulun ve okumanın çocuğa kazançları hakkında örneklerle konuşabilirler, kendilerinden de örnekler vererek ömür boyu arkadaşlıklar, hoş anılar, eğlenceler, okulda öğrendiklerini özel hayatta nasıl uyguladıklarını; okulun daha sonraki meslek ve eğitim için gerekliliğini ve kazançlarını anlatarak sevdirebilirler. Bütün bunlar çocuğun kaygılarını ve korkularını azaltır.

Anne-baba hiçbir zaman okulu bir zorunluluk olarak sunmamalıdır, hele hele okula göndermekle tehdit etmemelidir. Bu, çocuğun okulu ceza olarak algılamasına sebep olur. Aynı zamanda aile çocuğu öğretmenle de tehdit etmemelidir bu; çocukla öğretmen arasında baştan itibaren negatif bir ilişkinin oluşmasına sebep olur.

(Turkpress)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim